We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor VEBM3558T is a 2 HP, 1755 RPM, three-phase electric motor with a NEMA 145TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This C-face motor features a 1.15 service factor, operates on 208-230/460V at 60 Hz, and is designed for general-purpose applications such as pumps, fans, and conveyors. It utilizes Class F insulation and is part of Baldor's Super-E premium efficiency line.
MODEL VEBM3558T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$2,058.98 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
No Mounting
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
145TC
Frame Material
Steel
HP
2
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
57
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
17.87 in
Phase
3
Power Factor
77
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 2 |
|---|---|
| RPM | 1755 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 35E060M494G1 |
| Frame | 145TC |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3530M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | G |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783709 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3530M |
| Elec. Spec | 35WGM494 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 35E060 |
| Layout | 35LYE060 |
| Frame | 145TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 8/6/2010 |
| Base | N |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/5/2013 |
| Leads | 9#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for VEBM3558T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 35E060M494G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/16/2010 | 30M 4P TEFC VER 145TC BRAKE SUPER-E | |
| 35E060T866G7 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 10/3/2005 | 32M 4P TEFC VER 145TC BRAKE SUPER-E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | VEBM3558T |
| SPEC. | 35E060M494G1 |
| HP | 2 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMP | 6-5. 8/2. 9 |
| RPM | 1755 |
| FRAME | 145TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | L |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 86. 5 |
| PF | 73 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6205 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | TEFC |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 5. 95 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1. 82 Amps |
| Break-Down Torque | 23. 9 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 7. 46 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 15. 9 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 61°C |
| Locked-Rotor Torque | 18. 1 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 74°C |
| Starting Current | 24. 3 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 32 | 51 | 64 | 73 | 79 | 82 | 77 |
| Efficiency | 75. 7 | 84. 2 | 86. 4 | 87. 3 | 86. 2 | 85. 1 | 86. 4 |
| Speed (RPM) | 1788. 5 | 1778 | 1766. 7 | 1754. 5 | 1740. 8 | 1726. 6 | 1746 |
| Line Amperes | 1. 92 | 2. 17 | 2. 51 | 2. 94 | 3. 46 | 4. 01 | 3. 25 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA201421 | SA 35G259M494G1 | 1 EA |
| RA188720 | RA 35G259M494G1 | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 35CB3000SP | CONDUIT BOX, CAST, W/. 88 DIA. LEAD HOLE | 1 EA |
| 36GS1000SP | GASKET-CONDUIT BOX, . 06 THICK #SV-330 LE | 1 EA |
| 51XB1016A07 | 10-16 X 7/16 HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA |
| 35EP3900T01 | SPL FACE MTD FR EP-ENCL-W/STEARNS BRAKE | 1 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 35EP3300A33 | SPL FACE MTD EP -ENCL-205 BRG | 1 EA |
| 51XN1032A20 | 10-32 X 1 1/4 HX WS SL SR | 2 EA |
| HW2501D08 | KEY, 3/16 SQ X. 875 AUTO | 1 EA |
| BR1003A01 | BRAKE RELEASE LEVER | 1 EA |
| 35FN3002A01SP | EXFN, PLASTIC, 6. 376 OD, . 625 ID W/FLAT | 1 EA |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 35FH5000A08SP | FAN COVER ASSY FOR BRAKE MTRS, W/ AUTOPHE | 1 EA |
| 51XN1032A06 | 10-32 X. 38 HEX SLOTTED SERRATED WASHER | 3 EA |
| HA1014A02SP | SPL SPACER FOR FAN COVER MTD ON BRAKE | 3 EA |
| 51XB1016A07 | 10-16 X 7/16 HXWSSLD SERTYB | 3 EA |
| 35CB4514 | 35 LIPPED CB LID | 1 EA |
| 36GS1001SP | GASKET, CONDUIT BOX LID, . 06 THICK #SV-3 | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A04 | KEY RETAINER 0. 625 DIA SHAFTS | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| 84XN3816J28 | HEX SOC HD, 3/8-16 X 1. 75 LONG | 2 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 017 GA |
| 76BK2100BQF | 1-056-021-00-BQF BRAKE TDR# 79345 | 1 EA |
| HA3100A18 | THRUBOLT 10-32 X 9. 250 | 4 EA |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| G7PA1000 | PACKAGING GROUP / BALDOR | 1 EA |
| PK3082 | STYROFOAM CRADLE | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreSKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreSKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreBrand
Baldor
Model
VEBM3558T
Brand
Baldor
Model
VEBM3558
Brand
Baldor
Model
VEBM3558-S
Brand
Baldor
Model
VEBM3558T-D
Brand
Baldor
Model
VEBM3558T-S
| Brand | E-T-A |
| Model | 8340-T120-K1M2-ALH0-0.1A |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | 6312-ZZNR |
SKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreSKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreSKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/