We never sell your data to third parties
Baldor EM3309T is a 5 HP, 1160 RPM three-phase general purpose motor with a NEMA 215T frame (5.25 inch shaft height) and an Open Steel Band (OPSB) enclosure. This Super-E NEMA Premium efficient motor operates on 208-230/460V at 60 Hz, features a 1.15 service factor, and is foot mounted (F1) with standard conduit box placement. Designed for applications like pumps, fans, and conveyors.
MODEL EM3309T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,716.89 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPSB
Frame
215T
Frame Material
Steel
HP
5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
139
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
6
Overall Length
17.45 in
Phase
3
Power Factor
71
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1100 - 1200
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.375IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1200
Voltage
230/460
| Output | 5 |
|---|---|
| RPM | 1160 |
| Pallet Quantity | 12 |
| Specification Number | 37F614S521G1 |
| Frame | 215T |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | OPSB |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 06 |
| Class | STOCK |
| Type | 3744M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | E |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783713 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3744M |
| Elec. Spec | 37WGS521 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | OPSB |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 37F614 |
| Layout | 37LYF614 |
| Frame | 215T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 06 |
| Created Date | 4/11/2008 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/5/2013 |
| Leads | 9#14 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EM3309T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 37F614S521G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 7/6/2010 | 44M 6P OPSB HOR 215T SUPER-E | |
| 37F614T973 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 10/19/2006 | 41M 6P OPSB HOR 215T SUPER-E | |
| 37F614T431 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 11/29/2001 | 40M 6P OPSB HOR 215T SUPER-E | |
| 37F614X638 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 50M 6P OPEN HOR 215T SUPER-E | |
| 37F614X638 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/9/1999 | 50M 6P OPEN HOR 215T SUPER-E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | EM3309T |
| SPEC. | 37F614S521G1 |
| HP | 5 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMP | 15. 2-14. 8/7. 4 |
| RPM | 1160 |
| FRAME | 215T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | K |
| DES | A |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 89. 5 |
| PF | 71 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6307 |
| ODE | 6206 |
| ENCL | OPSB |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 22. 5 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 3. 84 Amps |
| Break-Down Torque | 77. 9 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 1. 7514 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 47. 4 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 33°C |
| Locked-Rotor Torque | 54. 8 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 41°C |
| Starting Current | 53 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 33 | 53 | 65 | 71 | 74 | 76 | 73 |
| Efficiency | 84. 5 | 89. 4 | 90. 1 | 89. 5 | 88. 3 | 86. 5 | 88. 8 |
| Speed (RPM) | 1191. 9 | 1183. 8 | 1173. 7 | 1164. 6 | 1153. 5 | 1139. 2 | 1158 |
| Line Amperes | 4. 14 | 4. 95 | 6. 08 | 7. 36 | 8. 92 | 10. 7 | 8. 3 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA170012 | SA 37F614S521G1 | 1 EA |
| RA158268 | RA 37F614S521G1 | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| HA6361A01 | LIFTING LUG FOR 37, 39 & 40 FRAME (AUTOP | 2 EA |
| 37CB3006 | 37 CB CASTING W/1. 38 LEAD HOLE @ 6: 00 | 1 EA |
| 51XW2520A10 | . 25-20 X. 62, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 37EP3200A01SP | FR ENDPLATE, 37L&M, OPEN, MACH, W/GREASE | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW5100A06 | W2420-025 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 37EP3201A01 | PU ENDPLATE, MACH 213-5T | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| XY3118A12 | 5/16-18 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 37CB4516 | LIPPED LID FOR 37 FRAME NEC KOBX | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501F21 | KEY, 5/16 SQ X 2. 375 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| HA3104A35 | THRUBOLT. 31-18 X 13. 687 | 4 EA |
| 37AD2001A01 | BAFFLE PLATE, STAMPED | 2 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 028 GA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| 36PA1001 | PACKAGING GROUP | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier |
|---|---|---|
| 37-1404 | C FACE KIT | A8 |
SKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreSKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read moreSKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreBrand
Baldor
Model
EM3309T-BG
Brand
Baldor
Model
EM3309T
SKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreSKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read moreSKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/