We never sell your data to third parties
Baldor JML1408T is a 3 horsepower, 1725 RPM single-phase electric motor with a 184JM NEMA frame and Open Drip Proof (ODP) enclosure. Designed for close-coupled pump applications, this motor operates on 115/230V at 60 Hz. It features a JM pump shaft and face with base for direct mounting to compatible pumps, making it suitable for water transfer, irrigation, and general-purpose pumping systems.
MODEL JML1408T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,464.26 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
L
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPEN
Frame
184JM
Frame Material
Steel
HP
3
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
80
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
16.5 in
Phase
1
Power Factor
78
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
115-230
| Output | 3 |
|---|---|
| RPM | 1725 |
| Pallet Quantity | 12 |
| Specification Number | 36K77-2759 |
| Frame | 184JM |
| Weight | 80. 000 LB |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | OPEN |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 115/230 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3634LC |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 40. 6040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | AD |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 744931 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3634LC |
| Elec. Spec | 36WG2759 |
| CD Diagram | CD0016A01 |
| Enclosure | OPEN |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 36K077 |
| Layout | 36LYK077 |
| Frame | 184JM |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | B |
| Eff. Date | 5/2/2012 |
| Leads | 4#14 A PH, 3#16 B PH |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for JML1408T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 36K77-2759 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 34LC 4P OPEN HOR 184JM JML1408T |
| Nameplate No. | NP1256L |
|---|---|
| CAT. NO. | JML1408T |
| SPEC. | 36K77-2759 |
| HP | 3 |
| VOLTS | 115/230 |
| AMP | 32/16 |
| RPM | 1725 |
| FRAME | 184JM |
| HZ | 60 |
| PH | 1 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | H |
| DES | L |
| CLASS | B |
| NEMA-NOM-EFF | 78 |
| PF | 78 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | 16. 8 |
| DE | 6207 |
| ODE | 6205 |
| ENCL | OPEN |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 9 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 8. 5 Amps |
| Break-Down Torque | 21 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 4. 156 Ohms A Ph / 0. 586 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 14. 4 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 57°C |
| Locked-Rotor Torque | 30. 8 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 72°C |
| Starting Current | 107 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 45 | 64 | 73 | 79 | 85 | 83 | 83 |
| Efficiency | 62. 6 | 74. 9 | 78. 6 | 78 | 75 | 74. 9 | 76. 1 |
| Speed (RPM) | 1788 | 1780 | 1769 | 1756 | 1733 | 1721 | 1742 |
| Line Amperes | 9. 1 | 10. 4 | 15. 8 | 16 | 19 | 23 | 17. 8 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA189558 | SA 36M927W925G1 | 1 EA |
| RA177268 | RA 36M927W925G1 | 1 EA |
| 36CB3004 | 36 CB CASTING W/1. 09 DIA LEAD HOLE @ 6: 0 | 1 EA |
| 51XB1016A08 | 10-16X 1/2HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 36EP3200A25 | FR ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| HA1103A08 | RODENT SCREEN, 36 FRAME, OPEN, FRONT END | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 4 EA |
| HW1000A10 | #10 FLAT WASHER (SAE) | 4 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| SP1008A01 | BAFFLE, MODEL 36 & 37 | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 2 EA |
| 10XN2520A12 | O1/4-20X 3/4 HEX HEAD CAP | 2 EA |
| HW5100A05 | WVY WSHR F/205 & 304 BRGS | 1 EA |
| 36EP3405A05 | PUEP 182-4C OPEN 207 BRG W/BAFF. TSLV, G | 1 EA |
| 36AD2000 | AIR BAFFLE | 1 EA |
| 60XW0632A06 | 6-32 X 3/8 TORX HEAD SCREW TAPTITE II | 4 EA |
| HA1102A11 | SCREEN, RODENT FOR 36EP3405 | 2 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 4 EA |
| HW1000A10 | #10 FLAT WASHER (SAE) | 4 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| 10XN2520A24 | 1/4-20X 1 1/2 HEX HD X | 4 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA |
| 36CB4516 | 36 LIPPED CB LID | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HA1005A07SP | SLINGER, OD 2. 25, ID 1. 344, 307 BRG | 1 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 022 GA |
| SP5172A05 | 37 TYPE L TORQ STAT SWITCH LEAD ASSEMBLY | 1 EA |
| HA3101A25 | THRUBOLT 1/4-20 X 11. 000 OHIO ROD | 4 EA |
| 36CB5005A04 | CAPACITOR BOX KIT, 36CB3800, OC3035F09, | 1 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 1 EA |
| LC0017 | CONN LABEL-1 PHASE-SINGLE VOLT-REV ROTNO | 1 EA |
| NP1256L | ALUM UL CSA CC | 1 EA |
| G7PA1000 | PACKAGING GROUP / BALDOR | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreSKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreBrand
Baldor
Model
JML1508T
Brand
Marathon Electric
Model
Z409
SKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreSKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/