We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Leeson 116613.00 1 HP, 3450 RPM single-phase explosion proof motor with 56C NEMA frame and Explosion Proof Fan Cooled (EPFC) enclosure. Operates on 115/208-230V at 60 Hz. Rolled steel frame, Class B insulation, 0.625" shaft diameter. UL listed for Division 1, Class I Groups C and D, Class II Groups F and G, T3C.
MODEL 116613.00
$846.56 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Current
12.4/6.7-6.2
Design code
N
Drive End Bearing Size
6203
Drive End Bearing Type
Ball
Duty
Continuous
Efficiency
72
Electrical type
Capacitor Start Induction Run
Enclosure
EPFC
Frame
56C
Frame Length
7.31
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
60
Hazardous Location
DIV 1 EXP PROOF CL I GR CD CL II GR FG T3C
Height
12.88
HP
1
Hz
60
Insulation Class
B
IP code
54
KVA code
K
KW
0.75
Length
17.94
Motor orientation
Horizontal
Number of Poles
2
Number of speeds
1
Opp. Drive End Bearing Size
6203
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
1
Power factor
76
RPM
3400 - 3600
Service factor
1
Shaft Diameter
0.625
Shaft Length
1.88
Shaft type
NEMA 56
Speed [Max]
3450
Starting method
Across The Line
Thermal protection
Automatic
UL
UL Listed And CSA Certified
Voltage
115/208-230
Width
13.06
Regal Beloit Leeson&Reg; 116613.00
UPC: 691720341841 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON AC Motor, 2-Pole Continuous Duty Low Voltage, Special Features: Capacitor Start Motors, Explosion Proof AC Motors, 1 hp, 115/208 to 230 VAC, 12.4/6.7 to 6.2 A, 60 Hz, 1 ph, 3450 rpm, 1 Speed, EPFC, 56C Frame, 0.63 in Dia x 1.88 in L Shaft, Selective CCW, Service Factor: 1, Ball Bearing, 23.8 ft-lb, C-Face Footed Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class B, Rolled Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 14.44 in L x 8.2 in W x 7.35 in H
Features:
- Automatic overload protection
- Internal mounted capacitors
- Double shielded ball bearings
- Meets temperature code T3B
Specs:
| Type | 2-Pole Continuous Duty Low Voltage |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 14.44 in L x 8.2 in W x 7.35 in H |
| Voltage Rating | 115/208 to 230 VAC |
| Amperage Rating | 12.4/6.7 to 6.2 A |
| Mounting Type | C-Face Footed Rigid Base |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 3450 rpm |
| Enclosure Type | EPFC |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 56C |
| Rotation | Selective CCW |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 1 hp |
| Phase | 1 ph |
| Torque Rating | 23.8 ft-lb |
| Shaft Size | 0.63 in Dia x 1.88 in L |
| Insulation Class | Class B |
| Special Features | Capacitor Start Motors, Explosion Proof AC Motors |
| Service Factor | 1 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
CSA Certified | NEC 500 | NFPA 497M | UL Listed
1 Year
SKU: 2526009
Purchasing/sales
This order was received and processed, shipped according to free freight policy. Great job!
Read more| Brand | Ralphs-Pugh |
| Model | 2 1/8-16 1/2"-5B |
SKU: 2526009
Purchasing/sales
This order was received and processed, shipped according to free freight policy. Great job!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/