We never sell your data to third parties
Leeson 120998.00 4 HP, 3450 RPM single-phase definite purpose motor with a 145Y NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 230V at 60 Hz with Class F insulation and ball bearings. Rolled steel frame construction for reliable industrial applications.
MODEL 120998.00
$1,029.16 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Current
17.6
Design code
NO DESIGN CODE
Drive End Bearing Size
6205
Drive End Bearing Type
Ball
Duty
Saw
Efficiency
84
Electrical type
Capacitor Start Capacitor Run
Enclosure
TEFC
Frame
145Y
Frame Length
8.5
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
60
Height
12.88
HP
4
Hz
60
Insulation Class
F
IP code
43
KVA code
H
KW
3.0
Length
17.94
Motor orientation
Horizontal
Number of Poles
2
Number of speeds
1
Opp. Drive End Bearing Size
6203
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
1
Power factor
94
Resistance main
0.52
RPM
3400 - 3600
Service factor
1
Shaft Diameter
0.750
Shaft Length
1.75
Shaft type
Single Special Extension
Speed [Max]
3450
Starting method
Across The Line
Thermal protection
No Protection
UL
Recognized
Voltage
230
Width
13.06
Regal Beloit Leeson&Reg; 120998.00
UPC: 691720016497 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON AC Motor, 2-Pole, Application Type: Saw Arbor Motors, Special Features: Capacitor Start Motors, 4 hp, 230 VAC, 17.6 A, 60 Hz, 1 ph, 3450 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC), 145Y Frame, 3/4 in Dia x 1-3/4 in L Shaft, Fixed CCW, Service Factor: 1, Ball Bearing, 7.5 ft-lb, Round/C-Face Footless Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 12.86 in L
Features:
- Motor pivots on rod for belt tensioning
- Extra high breakdown torques for maximum cutting power
- 3/4 in Dia x 1-3/4 in L with keyway
Specs:
| Type | 2-Pole |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 12.86 in L |
| Voltage Rating | 230 VAC |
| Amperage Rating | 17.6 A |
| Mounting Type | Round/C-Face Footless |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 3450 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 145Y |
| Rotation | Fixed CCW |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 4 hp |
| Phase | 1 ph |
| Torque Rating | 7.5 ft-lb |
| Shaft Size | 3/4 in Dia x 1-3/4 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Application Type | Saw Arbor Motors |
| Special Features | Capacitor Start Motors |
| Service Factor | 1 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
CSA Certified | UL Listed
1 Year
SKU: 2526203
Perfect fit!
Replaced a 52 year old 3 phase motor on my unisaw. Fit was perfect and it works beautifully. The price was great and it shipped super fast!
Read moreSKU: 2834607
Above and beyond the call
We are very satisfied with MRO with special thank you going to Ariel for going above and beyond to get the job done and help us avoid a problem. Thank you
Read more| Brand | Marathon Electric |
| Model | 326TTDBD6079 |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | 213TTGCD6540 |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | 256TTFCD6528 |
SKU: 2526203
Perfect fit!
Replaced a 52 year old 3 phase motor on my unisaw. Fit was perfect and it works beautifully. The price was great and it shipped super fast!
Read moreSKU: 2834607
Above and beyond the call
We are very satisfied with MRO with special thank you going to Ariel for going above and beyond to get the job done and help us avoid a problem. Thank you
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/