We never sell your data to third parties
Baldor EM3615T-5 is a 5 HP, 1750 RPM three-phase general purpose motor with a NEMA 184T frame (4.5" shaft height) and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This Super-E premium efficient motor operates on 575V at 60 Hz, features a 1.15 service factor, and is designed for industrial applications like pumps, fans, and conveyors. It utilizes F1 foot mounting with a standard conduit box on the left side.
MODEL EM3615T-5
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$965.89 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
184T
Frame Material
Steel
HP
5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
89
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
18.05 in
Phase
3
Power Factor
80
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.125IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
575
| Output | 5 |
|---|---|
| RPM | 1750 |
| Pallet Quantity | 20 |
| Specification Number | 36G271S551G1 |
| Frame | 184T |
| Weight | 89. 000 LB |
| Multiplier | LS |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 575 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3642M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | B |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783710 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3642M |
| Elec. Spec | 36WGS551 |
| CD Diagram | CD0006 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 36G271 |
| Layout | 36LYG271 |
| Frame | 184T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 7/30/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/4/2013 |
| Leads | 3#16 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EM3615T-5
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 36G271S551G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/2/2010 | 42M 4P TEFC HOR 184T SUPER-E | |
| 36G271T032 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/5/2000 | 43M 4P TEFC HOR 184T SUPER-E | |
| 36G271Y429G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 40M 4P TEFC HOR 184T SUPER-E | |
| 36G271Y429G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/9/1999 | 40M 4P TEFC HOR 184T SUPER-E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | EM3615T-5 |
| SPEC. | 36G271S551G1 |
| HP | 5 |
| VOLTS | 575 |
| AMP | 5. 3 |
| RPM | 1750 |
| FRAME | 184T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | J |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 89. 5 |
| PF | 78 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6206 |
| ODE | 6205 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 14. 9 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 2. 6 Amps |
| Break-Down Torque | 52. 2 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 3. 57 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 31. 6 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 77°C |
| Locked-Rotor Torque | 35 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 94°C |
| Starting Current | 39. 3 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 38 | 60 | 72 | 78 | 83 | 83 | 81 |
| Efficiency | 84. 8 | 89. 6 | 90. 5 | 89. 5 | 88. 5 | 86. 9 | 88. 9 |
| Speed (RPM) | 1789 | 1776 | 1762 | 1750 | 1733 | 1714 | 1740 |
| Line Amperes | 2. 85 | 3. 45 | 4. 35 | 5. 33 | 6. 36 | 7. 72 | 5. 95 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA200845 | SA 36G271S551G1 | 1 EA |
| RA188156 | RA 36G271S551G1 | 1 EA |
| 36FN3000C01SP | EXFN, PLASTIC, 5. 25 OD, . 912 ID | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| 36CB3004 | 36 CB CASTING W/1. 09 DIA LEAD HOLE @ 6: 0 | 1 EA |
| 36GS1000SP | GASKET-CONDUIT BOX, . 06 THICK #SV-330 LE | 1 EA |
| 51XB1016A08 | 10-16X 1/2HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 36EP3104A01 | FREP MACH W/GRSR, RAISED FH PADS | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW5100A05 | WVY WSHR F/205 & 304 BRGS | 1 EA |
| 36EP3100A01SP | PU ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| XY2520A12 | 1/4-20 HEX NUT, DIRECTIONAL SERRATIONS | 4 EA |
| 36FH4009A102SP | IEC FH GREASER W/AUTOPHERETIC PRIMER | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 36CB4516 | 36 LIPPED CB LID | 1 EA |
| 37GS1001SP | GASKET, CONDUIT BOX LID, . 06 THICK LEXID | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501E16 | 3KEY, 1/4 SQ X 1. 750 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| HW3200A01 | 3/8-16X3/4 I-BLT WELDED F/S | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 022 GA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| HA3101A28 | THRUBOLT 1/4-20 X 12. 500 OHIO ROD | 4 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0006 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| 36PA1001 | PACKAGING GROUP | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier |
|---|---|---|
| 36-3301 | C FACE KIT | A8 |
| 36EP1304A62SP | FLANGE MTD ENDPLATE 182-4TD -ENCL (LESS | A8 |
SKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreBrand
Baldor
Model
EM3615T-BG
Brand
Baldor
Model
EM3615T-8
Brand
Baldor
Model
EM3615T-5BG
Brand
Baldor
Model
EM3615T-G
Brand
Baldor
Model
VEM3546
| Brand | SKF Bearing |
| Model | NUP 309 ECP |
| Brand | SMC |
| Model | MIW8-8D2-M9PZ |
| Brand | Toshiba |
| Model | VT130P9U430K |
SKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/