We never sell your data to third parties
Baldor EJMM3558T is a 2 HP, 1755 RPM three-phase close-coupled pump motor with a 145JM NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for pump applications, it features a standard F1 foot mounting configuration, operates on 60 Hz, and is part of Baldor's pump motor line for centrifugal and transfer pump systems.
MODEL EJMM3558T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,261.26 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
145JM
Frame Material
Steel
HP
2
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
50
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
15.41 in
Phase
3
Power Factor
77
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 2 |
|---|---|
| RPM | 1755 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 35M019M494G1 |
| Frame | 145JM |
| Weight | 50. 000 LB |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3530M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | C |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783709 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3530M |
| Elec. Spec | 35WGM494 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 35M019 |
| Layout | 35LYM019 |
| Frame | 145JM |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 11/29/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/5/2013 |
| Leads | 9#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EJMM3558T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 35M019M494G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 12/3/2010 | 30M 4P TEFC HOR 145JM SUPER-E | |
| 35M019T866E7 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 10/30/2002 | 32M 4P TEFC HOR 145JM SUPER-E | |
| 35M19S746E7 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 35M 4P TEFC HOR 145JM SUPER-E | |
| 35M19S746E7 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/15/1999 | 35M 4P TEFC HOR 145JM SUPER-E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | EJMM3558T |
| SPEC. | 35M019M494G1 |
| HP | 2 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMP | 6-5. 8/2. 9 |
| RPM | 1755 |
| FRAME | 145JM |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | L |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 86. 5 |
| PF | 73 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6206 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 5. 95 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1. 82 Amps |
| Break-Down Torque | 23. 9 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 7. 46 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 15. 9 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 61°C |
| Locked-Rotor Torque | 18. 1 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 74°C |
| Starting Current | 24. 3 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 32 | 51 | 64 | 73 | 79 | 82 | 77 |
| Efficiency | 75. 7 | 84. 2 | 86. 4 | 87. 3 | 86. 2 | 85. 1 | 86. 4 |
| Speed (RPM) | 1788. 5 | 1778 | 1766. 7 | 1754. 5 | 1740. 8 | 1726. 6 | 1746 |
| Line Amperes | 1. 92 | 2. 17 | 2. 51 | 2. 94 | 3. 46 | 4. 01 | 3. 25 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA212581 | SA 35M019M494G1 | 1 EA |
| RA199810 | RA 35M019M494G1 | 1 EA |
| 34FN3002B01 | EXTERNAL FAN, PLASTIC, . 637/. 639 HUB W/ | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 35CB3007 | 35 CB CASTING W/. 88 DIA. LEAD HOLE | 1 EA |
| 36GS1000SP | GASKET-CONDUIT BOX, . 06 THICK #SV-330 LE | 1 EA |
| 51XB1016A07 | 10-16 X 7/16 HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 35EP3100M07 | FREP TEFC 203BRG, GRSR, RLF(RAISED FH PADS | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 35EP3401T05 | FACE ENCL 206 BRG W/GRS, RELIEF & TGHSLV | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| 51XN1032A20 | 10-32 X 1 1/4 HX WS SL SR | 2 EA |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 35FH4005A86 | IEC FH W/GRSR, NO DIMPLES W/AUTOPHERETIC | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| HA1005A02SP | SLINGER, OD 2. 00, ID 1. 14, 206 BRG, | 1 EA |
| 35CB4521GX | CONDUIT BOX LID KIT | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| HA3100A18 | THRUBOLT 10-32 X 9. 250 | 4 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 017 GA |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| 36PA1000 | PACK GROUP W/LB5001 | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreSKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreSKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreBrand
Baldor
Model
EJMM3558T
Brand
Baldor
Model
EJMM3558T-5
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 22DJ2-3001 |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | LS-75100 |
| Brand | PEER Bearing |
| Model | 6300-ZZD-C3 |
| Brand | PEER Bearing |
| Model | HCR207-23 |
SKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreSKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreSKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/