We never sell your data to third parties
Baldor EM3207T is a 1.5 HP, 1170 RPM three-phase general purpose motor with a NEMA 182T frame (4.5 inch shaft height) and an Open Steel Band (OPSB) enclosure. This Super-E NEMA Premium efficient motor operates on 208-230/460V at 60 Hz, features a 1.15 service factor and Class F insulation, and is designed for applications like pumps, fans, and conveyors. It uses standard F1 foot mounting with the conduit box on the left.
MODEL EM3207T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,006.85 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPSB
Frame
182T
Frame Material
Steel
HP
1.5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
66
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
6
Overall Length
15 in
Phase
3
Power Factor
64
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1100 - 1200
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.125IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1200
Voltage
230/460
| Output | 1. 5 |
|---|---|
| RPM | 1170 |
| Pallet Quantity | 20 |
| Specification Number | 36G548S949G1 |
| Frame | 182T |
| Weight | 66. 000 LB |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | OPSB |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 06 |
| Class | STOCK |
| Type | 3628M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | D |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783710 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3628M |
| Elec. Spec | 36WGS949 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | OPSB |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 36G548 |
| Layout | 36LYG548 |
| Frame | 182T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 06 |
| Created Date | 5/30/2012 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/4/2013 |
| Leads | 9#16 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EM3207T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 36G548S949G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 7/3/2012 | 28M 6P OPSB HOR 182T SUPER-E | |
| 36G548Y524 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 32M 6P OPSB HOR 182T SUPER-E | |
| 36G548Y524 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/9/1999 | 32M 6P OPSB HOR 182T SUPER-E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | EM3207T |
| SPEC. | 36G548S949G1 |
| HP | 1. 5 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMP | 5. 1-5/2. 5 |
| RPM | 1170 |
| FRAME | 182T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | K |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 86. 5 |
| PF | 64 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6206 |
| ODE | 6205 |
| ENCL | OPSB |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 6. 72 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1. 65 Amps |
| Break-Down Torque | 22 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 8. 0884 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 13. 4 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 24°C |
| Locked-Rotor Torque | 15. 4 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 28°C |
| Starting Current | 15. 8 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 27 | 43 | 55 | 64 | 69 | 73 | 67 |
| Efficiency | 75. 7 | 84. 3 | 86. 6 | 87 | 86. 5 | 85. 4 | 86. 7 |
| Speed (RPM) | 1192. 8 | 1185. 9 | 1178. 5 | 1170. 6 | 1161. 7 | 1151. 4 | 1165 |
| Line Amperes | 1. 72 | 1. 91 | 2. 18 | 2. 52 | 2. 94 | 3. 39 | 2. 77 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity | |
|---|---|---|---|
| SA245354 | SA 36G548S949G1 | 1 EA | |
| RA232240 | RA 36G548S949G1 | 1 EA | |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA | |
| 36CB3004 | 36 CB CASTING W/1. 09 DIA LEAD HOLE @ 6: 0 | 1 EA | |
| 51XB1016A08 | 10-16X 1/2HXWSSLD SERTYB | 2 EA | |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA | |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA | |
| 36EP3200A01SP | FR ENDPLATE, MACH | 1 EA | |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA | |
| HW5100A05 | WVY WSHR F/205 & 304 BRGS | 1 EA | |
| 36EP3201A01 | PU ENDPLATE, MACH 182-4T | 1 EA | |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA | |
| XY2520A12 | 1/4-20 HEX NUT, DIRECTIONAL SERRATIONS | 4 EA | |
| 36CB4516 | 36 LIPPED CB LID | 1 EA | |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA | |
| HW2501E16 | 3KEY, 1/4 SQ X 1. 750 | 1 EA | |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA | |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA | |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB | |
| HA3101A25 | THRUBOLT 1/4-20 X 11. 000 OHIO ROD | 4 EA | |
| 36AD2004A01 | BAFFLE PLATE, MOD 36-SLTD BAND MTRS DELTA | 2 EA | |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 022 GA | |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA | |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA | |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA | |
| 36PA1000 | PACK GROUP W/LB5001 | 1 EA | |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier |
|---|---|---|
| 36-3403 | C FACE KIT | A8 |
| 36EP1405A09SP | D-FLANGE KIT | A8 |
SKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreSKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreBrand
Baldor
Model
EM3207T
Brand
Baldor
Model
EM3559
Brand
Baldor
Model
35AA001G004G1
Brand
Baldor
Model
EM3546T-BG
Brand
Baldor
Model
EM3546T-57
Brand
Marathon Electric
Model
U1266
Brand
WEG
Model
00152OT3E182T
| Brand | Red Lion Controls |
| Model | 509FXE-A-SC-40 |
| Brand | Cooper Wiring |
| Model | CSB120WPTSOL |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-347014 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | 483-3MGT-15 |
SKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreSKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/