We never sell your data to third parties
WEG 00152OT3E182T is a 1.5 HP, 1200 RPM, three-phase motor with a NEMA 182T frame and Open Drip Proof (ODP) enclosure. It meets NEMA Premium (IE3) efficiency standards and operates on 208-230/460V, 60 Hz power. This cast iron motor features Class F insulation, a 1.15 service factor, and ball bearings. It is suitable for general-purpose industrial applications requiring reliable performance and energy savings.
MODEL 00152OT3E182T
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
Call for Pricing - 888-671-2883
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Frame
182T
HP
1.5
Hz
60
RPM
1100 - 1200
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 1. 5 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 6. 70 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 182T |
| RPM | 1160 |
| Full Load Amps | 5. 11-4. 62/2. 31 A |
| Efficiency (100%) | 86. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 69 |
| Insulation | F |
| Noise | --- |
| No load current | 2. 80/1. 40 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 5 |
| Output HP | 1. 5 HP |
|---|---|
| Frame | 182T |
| Full Load Amps | 5. 11-4. 62/2. 31 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreBrand
Baldor
Model
EM3207T
Brand
Marathon Electric
Model
U1266
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-405020 |
| Brand | Harwal |
| Model | 15 x 27 x 06U41 |
SKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read more