We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor EM3558T is a 2 HP, 1755 RPM, 3-phase NEMA Premium Super-E motor with a 145T frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. It operates on 208-230/460V at 60 Hz with a 1.15 service factor and features Class F insulation and NEMA Design B torque. This general-purpose motor is designed for applications such as pumps, fans, and conveyors.
MODEL EM3558T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$911.27 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
145T
Frame Material
Steel
HP
2
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
45
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
13.28 in
Phase
3
Power Factor
77
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 2 |
|---|---|
| RPM | 1755 |
| Pallet Quantity | 20 |
| Specification Number | 35AA001M494G1 |
| Frame | 145T |
| Weight | 45. 000 LB |
| Multiplier | LS |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3530M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | E |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783709 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3530M |
| Elec. Spec | 35WGM494 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 35AA001 |
| Layout | 35LYAA001 |
| Frame | 145T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 11/9/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/5/2013 |
| Leads | 9#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EM3558T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 35AA001M494G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 11/9/2010 | 30M 4P TEFC HOR 145T SUPER E | |
| 35A001T866E7 | BALDOR/WESTVILLE | 4/20/2007 | 32M 4P TEFC HOR 145T SUPER-E | |
| 35A001T866E7 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/1/2001 | 32M 4P TEFC HOR 145T SUPER-E | |
| 35A001T034E7 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/9/2000 | 35M 4P TEFC HOR 145T SUPER-E | |
| 35A01S746E7 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 35M 4P TEFC HOR 145T SUPER-E | |
| 35A01S746E7 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/9/1999 | 35M 4P TEFC HOR 145T SUPER-E | |
| 35AA001M494G1 | BALDOR/WESTVILLE | 1/1/0001 | 30M 4P TEFC HOR 145T SUPER E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | EM3558T |
| SPEC. | 35AA001M494G1 |
| HP | 2 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMP | 6-5. 8/2. 9 |
| RPM | 1755 |
| FRAME | 145T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | L |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 86. 5 |
| PF | 73 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6205 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 5. 95 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1. 82 Amps |
| Break-Down Torque | 23. 9 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 7. 46 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 15. 9 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 61°C |
| Locked-Rotor Torque | 18. 1 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 74°C |
| Starting Current | 24. 3 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 32 | 51 | 64 | 73 | 79 | 82 | 77 |
| Efficiency | 75. 7 | 84. 2 | 86. 4 | 87. 3 | 86. 2 | 85. 1 | 86. 4 |
| Speed (RPM) | 1788. 5 | 1778 | 1766. 7 | 1754. 5 | 1740. 8 | 1726. 6 | 1746 |
| Line Amperes | 1. 92 | 2. 17 | 2. 51 | 2. 94 | 3. 46 | 4. 01 | 3. 25 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA210513 | SA 35AA001M494G1 | 1 EA |
| RA197750 | RA 35AA001M494G1 | 1 EA |
| 34FN3002B01 | EXTERNAL FAN, PLASTIC, . 637/. 639 HUB W/ | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 35CB3009 | 35 CB CASTING W/1. 09 DIA. LEAD HOLE @ 6: | 1 EA |
| 36GS1000SP | GASKET-CONDUIT BOX, . 06 THICK #SV-330 LE | 1 EA |
| 51XB1016A07 | 10-16 X 7/16 HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 35EP3100M01 | FREP TEFC 203 BRG W/GRSR (RAISED FH PADS | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 35EP3101A01SP | STD PU EP-ENCLOSED-205 BRG-W/GREASER | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| XY1032A02 | 10-32 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 35FH4005A84SP | IEC FH W/GRSR, NO DIMPLES W/AUTOPHERETIC | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 35CB4521GX | CONDUIT BOX LID KIT | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| HA3100A22 | THRUBOLT 10-32 X 10. 125 | 4 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 017 GA |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| PA1000 | PACKING GROUP 3500 SHORT | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier |
|---|---|---|
| 35-8762 | C FACE KIT | A8 |
| 35EP1506A01SP | D-FLANGE KIT | A8 |
Brand
Baldor
Model
EM3558T-57
Brand
Baldor
Model
EM3558T
Brand
Baldor
Model
EM3558T-8
Brand
Baldor
Model
EM3558-5
Brand
Baldor
Model
EM3558T-G
Brand
Teco-Westinghouse
Model
NP0024
Brand
WEG
Model
00218ET3E145T-W22
Brand
Baldor
Model
EM3587T
Brand
Marathon Electric
Model
GT1007
Brand
Baldor
Model
ECP3587T
Brand
Baldor
Model
EFM3558T
Brand
Baldor
Model
ECP3587T-4
Brand
Browning
Model
RH2003PE
| Brand | NK North America Inc. |
| Model | K0155.6A51 |
| Brand | Bestorq |
| Model | 7/C100 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/