We never sell your data to third parties
Baldor EM3211T-8 is a 3 HP, 1765 RPM, three-phase general purpose motor with a NEMA 182T frame (4.5 inch shaft height) and an Open Steel Band (OPSB) enclosure. This Super-E NEMA Premium efficient motor operates on 200V at 60 Hz, features a 1.15 service factor, and is foot mounted (F1) with standard conduit box placement. Designed for applications like pumps, fans, and conveyors, it utilizes Class F insulation and a NEMA Design B configuration.
MODEL EM3211T-8
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,015.48 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPSB
Frame
182T
Frame Material
Steel
HP
3
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
71
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
14.99 in
Phase
3
Power Factor
74
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.125IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
200
| Output | 3 |
|---|---|
| RPM | 1765 |
| Pallet Quantity | 20 |
| Specification Number | 36H945S760G1 |
| Frame | 182T |
| Weight | 71. 000 LB |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | OPSB |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 200 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3630M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | A |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783710 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3630M |
| Elec. Spec | 36WGS760 |
| CD Diagram | CD0006 |
| Enclosure | OPSB |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 36H945 |
| Layout | 36LYH945 |
| Frame | 182T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 6/29/2011 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/4/2013 |
| Leads | 3#14 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EM3211T-8
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 36H945S760G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 7/1/2011 | 30M 4P OPSB HOR 182T SUPER E | |
| 36H945Y488G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 28M 4P OPSB HOR 182T SUPER-E | |
| 36H945Y488G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/9/1999 | 28M 4P OPSB HOR 182T SUPER-E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | EM3211T-8 |
| SPEC. | 36H945S760G1 |
| HP | 3 |
| VOLTS | 200 |
| AMP | 9. 7 |
| RPM | 1765 |
| FRAME | 182T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | K |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 89. 5 |
| PF | 74 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6206 |
| ODE | 6205 |
| ENCL | OPSB |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 8. 85 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 5. 72 Amps |
| Break-Down Torque | 37. 6 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 731 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 17. 5 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 24°C |
| Locked-Rotor Torque | 21. 4 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 29°C |
| Starting Current | 75. 1 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 32 | 53 | 66 | 73 | 78 | 81 | 76 |
| Efficiency | 79. 6 | 87. 4 | 89. 4 | 89. 7 | 89. 5 | 88. 3 | 89. 6 |
| Speed (RPM) | 1791 | 1783 | 1775 | 1766 | 1756 | 1745 | 1760 |
| Line Amperes | 6. 1 | 6. 99 | 8. 24 | 9. 84 | 11. 5 | 13. 5 | 10. 8 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity | |
|---|---|---|---|
| SA226370 | SA 36H945S760G1 | 1 EA | |
| RA213468 | RA 36H945S760G1 | 1 EA | |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA | |
| 36CB3004 | 36 CB CASTING W/1. 09 DIA LEAD HOLE @ 6: 0 | 1 EA | |
| 51XB1016A08 | 10-16X 1/2HXWSSLD SERTYB | 2 EA | |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA | |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA | |
| 36EP3200A01SP | FR ENDPLATE, MACH | 1 EA | |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA | |
| HW5100A05 | WVY WSHR F/205 & 304 BRGS | 1 EA | |
| 36EP3201A01 | PU ENDPLATE, MACH 182-4T | 1 EA | |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA | |
| XY2520A12 | 1/4-20 HEX NUT, DIRECTIONAL SERRATIONS | 4 EA | |
| 36CB4516 | 36 LIPPED CB LID | 1 EA | |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA | |
| HW2501E16 | 3KEY, 1/4 SQ X 1. 750 | 1 EA | |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA | |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA | |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB | |
| HA3101A25 | THRUBOLT 1/4-20 X 11. 000 OHIO ROD | 4 EA | |
| 36AD2004A01 | BAFFLE PLATE, MOD 36-SLTD BAND MTRS DELTA | 2 EA | |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 022 GA | |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA | |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA | |
| LC0006 | CONNECTION LABEL | 1 EA | |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA | |
| 36PA1001 | PACKAGING GROUP | 1 EA | |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier |
|---|---|---|
| 36-3403 | C FACE KIT | A8 |
| 36EP1405A09SP | D-FLANGE KIT | A8 |
SKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read moreSKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreBrand
Baldor
Model
EM3211T-5
Brand
Baldor
Model
EM3211T-G
Brand
Baldor
Model
EM3211T-57
Brand
Baldor
Model
EM3211T-8G
Brand
Baldor
Model
EM3211T-5BG
SKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read moreSKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/