We never sell your data to third parties
Baldor EM3158T is a 3 HP, 3450 RPM, 3-phase general purpose motor with a NEMA 145T frame (3.5 inch shaft height) and an Open Steel Band (OPSB) enclosure. This Super-E NEMA Premium efficient motor operates on 208-230/460V at 60 Hz, features a 1.15 service factor and Class F insulation, and is foot mounted (F1) for applications like pumps, fans, and conveyors.
MODEL EM3158T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$860.24 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPSB
Frame
143T
Frame Material
Steel
HP
3
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
46
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
13 in
Phase
3
Power Factor
87
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
230/460
| Output | 3 |
|---|---|
| RPM | 3450 |
| Pallet Quantity | 42 |
| Specification Number | 35T680P988G2 |
| Frame | 145T |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | OPSB |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Voltage | 230/460 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 3530M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | D |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783707 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3530M |
| Elec. Spec | 35WGP988 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | OPSB |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Mech. Spec | 35T680 |
| Layout | 35LYT680 |
| Frame | 145T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 5/10/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 1/30/2013 |
| Leads | 9#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EM3158T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 35T680P988G2 | BALDOR/WESTVILLE | 5/10/2010 | 30M 2P OPSB HOR 145T SUPER-E | |
| 35T680P988G2 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 5/10/2010 | 30M 2P OPSB HOR 145T SUPER-E | |
| 35T680S255G1 | BALDOR/WESTVILLE | 6/23/2007 | 35M 2P OPEN HOR 145T SUPER-E | |
| 35T680S255G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 11/20/2003 | 35M 2P OPEN HOR 145T SUPER-E | |
| 35L405S255 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 35M 2P OPEN HOR 145T SUPER-E | |
| 35L405S255 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/9/1999 | 35M 2P OPEN HOR 145T SUPER-E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | EM3158T |
| SPEC. | 35T680P988G2 |
| HP | 3 |
| VOLTS | 230/460 |
| AMP | 7. 6/3. 8 |
| RPM | 3450 |
| FRAME | 145T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | K |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 85. 5 |
| PF | 87 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6205 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | OPSB |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 4. 5 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1. 55 Amps |
| Break-Down Torque | 18. 1 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 5. 8 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 11. 3 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 33°C |
| Locked-Rotor Torque | 15. 1 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 39°C |
| Starting Current | 32. 5 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 50 | 72 | 82 | 87 | 90 | 92 | 89 |
| Efficiency | 75. 6 | 83. 8 | 85. 4 | 85. 5 | 84. 5 | 82. 9 | 84. 9 |
| Speed (RPM) | 3569 | 3542 | 3511 | 3478 | 3443 | 3400 | 3457 |
| Line Amperes | 1. 77 | 2. 29 | 2. 97 | 3. 73 | 4. 58 | 5. 53 | 4. 24 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA194653 | SA 35T680P988G2 | 1 EA |
| RA182239 | RA 35T680P988G2 | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 35CB3007 | 35 CB CASTING W/. 88 DIA. LEAD HOLE | 1 EA |
| 51XB1016A07 | 10-16 X 7/16 HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 35EP3201A01 | STD FR ENDPLATE-OPEN-203 BRG W/GREASER | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 35EP3200A01 | STD PU ENDPLATE-OPEN-205 BRG W/GREASER | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| XY1032A02 | 10-32 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 35CB4521 | 35 LIPPED CB LID (GALV & PHOSPH) | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 017 GA |
| 35AD2005A01 | BAFFLE PLATE, MOD 35-SLTD BAND MTRS TDR | 2 EA |
| HA3100A23 | THRUBOLT 10-32 X 10. 375 | 4 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| PA1000 | PACKING GROUP 3500 SHORT | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier |
|---|---|---|
| 35-8764 | C FACE KIT | A8 |
| 35EP1604A01SP | D-FLANGE KIT | A8 |
SKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreSKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreSKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read moreBrand
Baldor
Model
EM3158T-8
Brand
Baldor
Model
EM3158T-G
Brand
Baldor
Model
EM3158T-BG
Brand
Baldor
Model
EM3158T
Brand
Baldor
Model
EM3158T-G
Brand
Leeson
Model
U247
Brand
Teco-Westinghouse
Model
DTP0032
| Brand | Marathon Electric |
| Model | 254THFCD9076 |
SKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreSKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreSKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/