We never sell your data to third parties
Baldor EM3155T is a 2 HP, 3450 RPM, three-phase general purpose motor with a NEMA 145T frame (3.5 inch shaft height) and an Open Steel Band (OPSB) enclosure. This Super-E NEMA Premium efficient motor operates on 208-230/460V at 60 Hz, features a 1.15 service factor, and is foot mounted (F1) with standard conduit box placement. Designed for applications like pumps, fans, and conveyors, it utilizes Class F insulation and a NEMA Design B configuration.
MODEL EM3155T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$849.46 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPSB
Frame
145T
Frame Material
Steel
HP
2
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
41
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
11.63 in
Phase
3
Power Factor
87
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
230/460
| Output | 2 |
|---|---|
| RPM | 3450 |
| Pallet Quantity | 42 |
| Specification Number | 35T680Q054G1 |
| Frame | 143T |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | OPSB |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 3524M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | C |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783707 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3524M |
| Elec. Spec | 35WGQ054 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | OPSB |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Mech. Spec | 35T680 |
| Layout | 35LYT680 |
| Frame | 143T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 10/21/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 1/30/2013 |
| Leads | 9#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EM3155T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 35T680Q054G1 | BALDOR/WESTVILLE | 10/21/2010 | 24M 2P OPSB HOR 145T | |
| 35T680Q054G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 10/21/2010 | 24M 2P OPSB HOR 145T | |
| 35T680Q054H1 | BALDOR/WESTVILLE | 4/30/2010 | 24M 2P OPSB HOR 145T | |
| 35T680S095G1 | BALDOR/WESTVILLE | 6/23/2007 | 24M 2P OPSB HOR 143T SUPER-E | |
| 35T680S095G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 11/20/2003 | 24M 2P OPSB HOR 143T SUPER-E | |
| 35L405S095 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 24M 2P OPSB HOR 143T SUPER-E | |
| 35L405S095 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/17/1999 | 24M 2P OPSB HOR 143T SUPER-E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | EM3155T |
| SPEC. | 35T680Q054G1 |
| HP | 2 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMP | 5. 6-5/2. 5 |
| RPM | 3450 |
| FRAME | 143T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | K |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 85. 5 |
| PF | 87 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | 5. 6 |
| DE | 6205 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | OPSB |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 3 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1 Amps |
| Break-Down Torque | 11 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 7. 36 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 8 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 31°C |
| Locked-Rotor Torque | 9. 6 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 38°C |
| Starting Current | 21. 5 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 52 | 72 | 82 | 87 | 90 | 91 | 0 |
| Efficiency | 78. 3 | 85. 2 | 86. 8 | 86. 4 | 85. 6 | 84. 2 | 0 |
| Speed (RPM) | 3570 | 3541 | 3510 | 3476 | 3441 | 3403 | 0 |
| Line Amperes | 1. 2 | 1. 6 | 2 | 2. 5 | 3. 1 | 3. 7 | 2. 9 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA204904 | SA 35T680Q054G1 | 1 EA |
| RA192151 | RA 35T680Q054G1 | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 35CB3007 | 35 CB CASTING W/. 88 DIA. LEAD HOLE | 1 EA |
| 51XB1016A07 | 10-16 X 7/16 HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 35EP3201A01 | STD FR ENDPLATE-OPEN-203 BRG W/GREASER | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 35EP3200A01 | STD PU ENDPLATE-OPEN-205 BRG W/GREASER | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| XY1032A02 | 10-32 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 35CB4521 | 35 LIPPED CB LID (GALV & PHOSPH) | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 017 GA |
| 35AD2005A01 | BAFFLE PLATE, MOD 35-SLTD BAND MTRS TDR | 2 EA |
| HA3100A45 | THRUBOLT 10-32 X 8. 875 | 4 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| PA1000 | PACKING GROUP 3500 SHORT | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier |
|---|---|---|
| 35-8764 | C FACE KIT | A8 |
| 35EP1604A01SP | D-FLANGE KIT | A8 |
SKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreSKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreBrand
Baldor
Model
EM3155T
Brand
Baldor
Model
EM3155T-BG
Brand
Baldor
Model
EM3155T-G
Brand
Baldor
Model
EM3211T
Brand
Marathon Electric
Model
GT0010A
Brand
Teco-Westinghouse
Model
DTP0034
Brand
Baldor
Model
EM3555T
Brand
Leeson
Model
K080
Brand
Leeson
Model
132234.00
Brand
WEG
Model
00236ET3E145T-W22
Brand
Baldor
Model
EM3586T
SKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreSKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/