We never sell your data to third parties
Baldor JSL725A is a 2 horsepower, 3450 RPM single-phase open drip proof (ODP) electric motor with a 56YZ NEMA frame and F1 foot mounting. It operates on 115/230V at 60 Hz, featuring a 1.15 service factor and Class F insulation. This general purpose motor is designed for applications such as fans, blowers, and light industrial machinery requiring a high-speed, single-phase power source.
MODEL JSL725A
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$699.98 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
No Mounting
Conduit Box Material
Steel
Design Code
L
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPSB
Frame
56YZ
Frame Material
Steel
HP
2
Hz
60
Insulation Class
B
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
47
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
14.81 in
Phase
1
Power Factor
81
Pulley Face Code
POOL PUMP
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.2
Shaft Diameter
0.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Fixed Opposite Standard
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
115-230
| Output | 2 |
|---|---|
| RPM | 3450 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 19E183W258 |
| Frame | 56YZ |
| Weight | 47. 000 LB |
| Multiplier | K |
| Enclosure | OPEN |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 115/230 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 1928L |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 40. 6040 |
| Origin | US |
| Revision | R |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 764011 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 1928L |
| Elec. Spec | 19WGW258 |
| CD Diagram | CD0203 |
| Enclosure | OPEN |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 19E183 |
| Layout | 19LYE183 |
| Frame | 56YZ |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 6/26/2007 |
| Base | N |
| Rotation | FOS |
| Insulation | B |
| Eff. Date | 9/12/2012 |
| Leads | 4#14 A&J, 1#18 B PH, 1#12 #1TH |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for JSL725A
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 19E183W258 | BALDOR/WESTVILLE | 6/26/2007 | 28L 2P OPEN VERT 56YZ ATO | |
| 19E183W258 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/26/2007 | 28L 2P OPEN VERT 56YZ ATO | |
| 19B108W043 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 5/23/2002 | 28L 2P OPEN VERT 56YZ ATO DRIP COVER |
| Nameplate No. | NP1986A02 |
|---|---|
| CAT. NO. | JSL725A |
| ENCL | OPEN |
| SPEC. | 19E183W258 |
| FRAME | 56YZ |
| HP | 2 |
| VOLTS | 115/230 |
| AMPS | 22/11 |
| RPM | 3450 |
| HZ | 60 |
| PH | 1 |
| CL | B |
| SER. F. | 1. 20 |
| DES | L |
| CODE | J |
| FL EFF | 74 |
| PF | 81 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| SF AMP | 25. 2/12. 6 |
| USABLE AT 208V | 13. 3 |
| SER. | |
| MANUAL | N |
| AUTO | Y |
| NONE | N |
| BLANK | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 3. 05 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 5. 88 Amps |
| Break-Down Torque | 8. 39 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 993 Ohms A Ph / 0. 921 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 4. 22 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 47°C |
| Locked-Rotor Torque | 6. 51 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 58°C |
| Starting Current | 65. 2 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 49 | 65 | 76 | 81 | 85 | 87 | 84 |
| Efficiency | 50. 8 | 67. 4 | 70. 9 | 74. 8 | 73. 8 | 71. 6 | 74 |
| Speed (RPM) | 3571 | 3551 | 3525 | 3501 | 3472 | 3434 | 3478 |
| Line Amperes | 6. 49 | 7. 57 | 9. 28 | 10. 9 | 13 | 15. 6 | 12. 6 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA184370 | SA 34L408-2718 | 1 EA |
| RA172209 | RA 34L408-2718 | 1 EA |
| WD4100A01 | DP-875 HEYCO PLUG OR 62MP0875 MICRO PLAS | 1 EA |
| 11XT0832G06 | 8-32 X 3/8 TY 23 TAPPING | 1 EA |
| SP1000A01 | TERM BOARD, MODEL 34 SW | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 3 EA |
| RM1010A12 | . 437 I. D. 1' VINYL CAP (SHORT) MOCAP | 1 EA |
| 34EP3202A02 | FR ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 34EP3501A14E | ENDPLATE, MACH W/BLACK E-COATING | 1 EA |
| 51XN1032A20 | 10-32 X 1 1/4 HX WS SL SR | 2 EA |
| 34AD2007 | BAFFLE PLATE INJECTION MOLD | 1 EA |
| 51XT0632A06 | 6-32X3/8 TY23 HXWS SLDSR | 4 EA |
| 34FH4500A02P | DRIPCOVER, MODEL 34 | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 2 EA |
| 34CB4501SP | TERMINAL BOX LID, STAMPED X (PLATED) | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 2 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 2 EA |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 014 GA |
| 10XF0440S02 | 04-40 X 1/8 TYPE F HEX HD STAINLESS STIC | 2 EA |
| HA3100A16 | THRUBOLT 10-32 X 8. 750 | 4 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 1 EA |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA |
| NP1256L | ALUM UL CSA CC | 1 EA |
| 34PA1002 | PACKING GROUP, BALDOR | 1 EA |
| PK3083T | STYROFOAM PACKING CRADLE W/TAPE | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreSKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/