We never sell your data to third parties
Baldor VPECP4314T is a 60 HP, 1780 RPM, three-phase, 60 Hz severe duty vertical pump motor with a 364VP NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for high-thrust vertical pump applications, it operates on 230/460V and features IEEE 841 construction with a 5-year warranty, cast iron frame, and Inpro shaft seals for harsh environments.
MODEL VPECP4314T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$17,156.73 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
No Mounting
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
364VP
Frame Material
Iron
HP
60
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Max Speed
2700 RPM
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
910
Mounting Arrangement
V1
Number of Poles
4
Overall Length
37.25 in
Phase
3
Power Factor
84
Pulley Face Code
P-BASE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Enclosure | TEFC |
| Frame | 364VP |
| Frame Material | Iron |
| Frequency | 60 Hz |
| Output @ Frequency | 60.000 HP @ 60 HZ |
| Phase | 3 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1800 RPM @ 60 HZ |
| Voltage @ Frequency | 230.0 V @ 60 HZ 460.0 V @ 60 HZ |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | Not Applicable |
| Agency Approvals | CSA EEV |
| Ambient Temperature | 40 C |
| Auxillary Box | No Auxillary Box |
| Base Indicator | No Mounting |
| Bearing Grease Type | Polyrex EM (-20F +300F) |
| Constant Torque Speed Range | 10-60 |
| Current @ Voltage | 136.000 A @ 230.0 V 68.000 A @ 460.0 V |
| Design Code | B |
| Drip Cover | Drip Cover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 95.0 % |
| Feedback Device | No Feedback |
| High Voltage Full Load Amps | 68.0 a |
| Heater Indicator | No Heater |
| Insulation Class | B |
| Inverter Code | Inverter Ready |
| KVA Code | G |
| Lifting Lugs | Vertical Lifting Lugs |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 3 @ 4 AWG |
| Motor Type | A36062M |
| Mounting Arrangement | V1 |
| Number of Poles | 4 |
| Overall Length | 37.25 IN |
| Power Factor | 87 |
| Product Family | General Industrial |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | P-Base |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 1.625 IN |
| Shaft Ground Indicator | No Shaft Grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | Shaft Slinger |
| Speed | 1780 rpm |
| Speed Code | Single Speed |
| Motor Standards | NEMA |
| Starting Method | Direct on line |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| XP Temp Code | T3 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | PC1778-14M-30 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/