We never sell your data to third parties
Leeson 194000.00 3 HP, 3520 RPM three-phase washdown duty motor with 182TC NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 230/460V at 60 Hz with 1.15 service factor. Stainless steel frame, Class F insulation, and sealed ball bearings for washdown environments.
MODEL 194000.00
$1,977.62 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Drive End Bearing Size
6306
Drive End Bearing Type
Ball
Efficiency
86.5
Enclosure
TEFC
Frame
182TC
Frame Material
Stainless Steel
Frequency
60
HP
3
Hz
60
Insulation Class
F
KW
2.2
Number of Poles
2
Opp. Drive End Bearing Size
6306
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Shaft Diameter
1.125
Shaft Length
2.75
Voltage
230/460
Regal Beloit Leeson&Reg; 194000.00
UPC: 691720052686 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON® Washguard® AC Motor, 2-Pole Continuous Duty, Special Features: Inverter Ready, 3 hp, 230/460 VAC, 6.9/3.45 A, 60 Hz, 3 ph, 3520 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC), 182TC Frame, 1.13 in Dia x 2.75 in L Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, 4.5 ft-lb, C-Face Footed Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Stainless Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 16.97 in L x 10.7 in H
Features:
- Paint free exterior
- Stainless steel output shafts
- Re-positional drain plugs for all angle mounting
- Double sealed bearings
- Output shaft seal
- IRIS® inverter duty insulation system
- Laser etched full-fact nameplate on frame
- All stainless exterior
- Anti-corrosion coating applied to interior components
Specs:
| Type | 2-Pole Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Dimensions | 16.97 in L x 10.7 in H |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Amperage Rating | 6.9/3.45 A |
| Mounting Type | C-Face Footed Rigid Base |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 3520 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 182TC |
| Rotation | Reversible |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 3 hp |
| Phase | 3 ph |
| Torque Rating | 4.5 ft-lb |
| Shaft Size | 1.13 in Dia x 2.75 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Special Features | Inverter Ready |
| Service Factor | 1.15 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
BISSC/CE/CSA Certified | UL Listed
1 Year
SKU: 2525097
Leeson motor 101766.00
Good price... free shipping... great service... no brainer!!!
Read moreSKU: 726031
Great service, both pricing & delivery
I order from MRO Supply quite often. Very happy with the company
Read moreSKU: 726529
Perfect fit, great service, fast shipping
I needed to make sure the replacement motor was an exact fit in all aspects. The Customer Service was great to walk through all specs. Then when I bought it in the morning, it was shipped and in my hands on the third day. I installed it and all works perfectly.
Read more| Brand | US Motors |
| Model | FD1CM2PHC |
| Brand | PEER Bearing |
| Model | FHSFTJ206-18G |
SKU: 2525097
Leeson motor 101766.00
Good price... free shipping... great service... no brainer!!!
Read moreSKU: 726031
Great service, both pricing & delivery
I order from MRO Supply quite often. Very happy with the company
Read moreSKU: 726529
Perfect fit, great service, fast shipping
I needed to make sure the replacement motor was an exact fit in all aspects. The Customer Service was great to walk through all specs. Then when I bought it in the morning, it was shipped and in my hands on the third day. I installed it and all works perfectly.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/