We never sell your data to third parties
WEG catalog number 00156ET3E143HP-W22 is a 1.5 HP, 3600 RPM, three-phase AC motor with a 143HP NEMA frame. This W22 Premium Efficiency motor features a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) cast iron construction, NEMA Premium (IE3) efficiency, and a dual voltage rating of 208-230/460V at 60 Hz. It is designed for general purpose applications with a 1.15 service factor, Class F insulation, and IP55 enclosure protection.
MODEL 00156ET3E143HP-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$530.40 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
143HP
HP
1.5
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
230/460
| Standard | NEMA MG-1 |
|---|---|
| Frequency | 60//50 Hz |
| Voltage | 230/460//380 V |
| Number of poles | 2 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Synchronous speed | 3600 rpm |
| Output rating | 1.5 HP |
| Mounting | Footless |
| Flange | P |
| Mounting | W-6 |
| Terminal box¹ | Left position |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
SKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read more| Brand | WEG |
| Model | E16012EP3YAX355MLF3W |
| Brand | US Motors |
| Model | WD14AA2PZ7 |
SKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read more