We never sell your data to third parties
Marathon E626-P 60 HP, 1800 RPM three-phase general purpose motor with a NEMA 364T frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 460V at 60 Hz with a 1.15 service factor. This Globetrotter series motor is designed for industrial duty applications.
MODEL E626-P
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$9,556.87 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
364T
HP
60
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
460
Marathon Blue Chip AC Motor, 4-Pole Continuous-Duty, Automotive Motors Application, Severe Duty Motors, Inverter Ready Special Features, 60 hp, 460 VAC, 70 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 1780 rpm Speed, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) Enclosure, 364T Frame, 2.38 in Dia x 6.12 in L Shaft, Reversible Rotation, 1.15 Service Factor, Ball Bearing, 222 ft-lb Torque, Rigid Base Mounting, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 31.51 in L x 28.1 in W x 22.48 in H Dimensions
Features:
- Bearing Current Protection (BCP)
- Blue Chip motor quality, 100% cast iron construction for rigidity and reduced vibration
- Provisions to add stub shaft for an encoder
- Internal and external epoxy paint finish
- Bearing caps
- Precision balanced to 0.08 in/sec
- Extended grease tubes regreasable in service
- Brass drain and breather
- IP54 construction
- Meets Ford EM1 automotive duty specification
- Hazardous Duty motors division 2 CSA certification nameplate
- Division 2/zone 2 class 1 (gases), groups A, B, C, D
- Meets temperature code T2B
- Actual test and vibration data supplied with each motor
- Horizontal motor orientation
- Squirrel cage inverter rated
Specs:
| Service Factor | 1.15 |
|---|---|
| Special Features | Severe Duty Motors, Inverter Ready |
| Application Type | Automotive Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 2.38 in Dia x 6.12 in L |
| Torque Rating | 222 ft-lb |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 60 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 364T |
| Bearing Type | Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Speed | 1780 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Amperage Rating | 70 A |
| Voltage Rating | 460 VAC |
| Dimensions | 31.51 in L x 28.1 in W x 22.48 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | 4-Pole Continuous-Duty |
SKU: 2270613
Ordered new motor
New motor came within 3 days of ordering thanks for the perfect product and service
Read moreSKU: 2938572
Great service
Its always good to shop at MRO Supply. good quality items at great prices. Good service too !
Read moreSKU: 5918007
Marathon electric marathon r237 tca0152ae221gaa009 15kw-20hp 1800 tefc 160l 3/60/230/460
Good product, very good company, fast shipping, and friendly customer service. Thanks
Read more| Brand | Marathon Electric |
| Model | 405THFCD9086 |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | R341B |
SKU: 2270613
Ordered new motor
New motor came within 3 days of ordering thanks for the perfect product and service
Read moreSKU: 2938572
Great service
Its always good to shop at MRO Supply. good quality items at great prices. Good service too !
Read moreSKU: 5918007
Marathon electric marathon r237 tca0152ae221gaa009 15kw-20hp 1800 tefc 160l 3/60/230/460
Good product, very good company, fast shipping, and friendly customer service. Thanks
Read more