We never sell your data to third parties
Marathon GT0071 Globetrotter series 30 HP, 1200 RPM three-phase drip proof general purpose motor with a NEMA 326T frame. Operates on 230/460V at 60 Hz with a 1.15 service factor. Rigid base mounting, continuous duty design for industrial applications.
MODEL GT0071
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$4,180.94 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
DP
Frame
326T
HP
30
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
230/460
Marathon Globetrotter AC Motor, 6-Pole Continuous-Duty, General Purpose AC Motors Application, Inverter Ready Special Features, 30 hp, 230/460 VAC, 75/37.5 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 1188 rpm Speed, 1 Speed, Open Drip-Proof Enclosure, 326T Frame, 2.13 in Dia x 5.25 in L Shaft, Reversible Rotation, 1.15 Service Factor, Ball Bearing, 166 ft-lb Torque, Rigid Base Mounting, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, 2:1 Constant Torque Speed, 10:1 Variable Torque Speed, 29.73 in L x 19.28 in W x 17.92 in H Dimensions
Features:
- Standard assembly F1 and reversible to F2 assembly
- Dual frame mounting holes
- Horizontal motor orientation
- Squirrel cage inverter rated
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 2:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Special Features | Inverter Ready |
| Application Type | General Purpose AC Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 2.13 in Dia x 5.25 in L |
| Torque Rating | 166 ft-lb |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 30 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 326T |
| Bearing Type | Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | Open Drip-Proof |
| Speed | 1188 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Amperage Rating | 75/37.5 A |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Dimensions | 29.73 in L x 19.28 in W x 17.92 in H |
| Material | Rolled Steel |
| Type | 6-Pole Continuous-Duty |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | GT0262 |
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8130023.00 |
| Brand | StrongHold |
| Model | SC-15311 |