We never sell your data to third parties
Leeson K2110A (model 056T11G15528) is a 1 HP, 1140 RPM, three-phase explosion proof fan cooled motor with a 56H NEMA frame. It operates on 230/460V at 60 Hz and is UL listed for hazardous locations.
MODEL K2110A
Call for Pricing - 888-671-2883
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
XPFC
Frame
56H
HP
1
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
230/460
Regal Beloit Marathon K2110A
UPC: 722856051837 | UNSPSC: 26101100 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
Marathon AC Motor, 6-Pole Continuous-Duty, Explosion Proof AC Motors, Inverter Ready Special Features, 1 hp, 230/460 VAC, 3.8/1.9 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 1140 rpm Speed, 1 Speed, EPFC Enclosure, 56H Frame, 0.63 in Dia x 1.94 in L Shaft, Reversible Rotation, 1 Service Factor, Ball Bearing, 6.95 ft-lb Torque, Rigid Base Mounting, 40 deg C, Insulation Class: Class B, Rolled Steel, 16.08 in L x 8.2 in W x 7.35 in H Dimensions
Features:
- Meets temperature code T3B
- Automatic overload thermal protection
- Horizontal motor orientation
- Squirrel cage induction run
Specs:
| Service Factor | 1 |
|---|---|
| Special Features | Explosion Proof AC Motors, Inverter Ready |
| Insulation Class | Class B |
| Shaft Size | 0.63 in Dia x 1.94 in L |
| Torque Rating | 6.95 ft-lb |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 1 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 56H |
| Bearing Type | Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | EPFC |
| Speed | 1140 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Amperage Rating | 3.8/1.9 A |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Dimensions | 16.08 in L x 8.2 in W x 7.35 in H |
| Material | Rolled Steel |
| Type | 6-Pole Continuous-Duty |
Packaging:
| Length | 19.0 in |
|---|---|
| Width | 10.88 in |
| Height | 9.75 in |
SKU: 2526281
Washguard electric motors
MRO Supply has very good customer service. Items are at a good price and shipped most of the time the same date as ordered.
Read moreSKU: 2834607
Above and beyond the call
We are very satisfied with MRO with special thank you going to Ariel for going above and beyond to get the job done and help us avoid a problem. Thank you
Read moreBrand
Leeson
Model
K2110A
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-848080 |
| Brand | Bando |
| Model | 14T10-1010UG |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Model | T4001.9/16 |
| Brand | Winsmith |
| Model | E20CSFS31160C1 |
| Brand | Cooper Wiring |
| Model | AHMC340XC00SA-316 |
SKU: 2526281
Washguard electric motors
MRO Supply has very good customer service. Items are at a good price and shipped most of the time the same date as ordered.
Read moreSKU: 2834607
Above and beyond the call
We are very satisfied with MRO with special thank you going to Ariel for going above and beyond to get the job done and help us avoid a problem. Thank you
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/