We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Leeson G841A 1 HP, 1725 RPM three-phase explosion proof motor with 56C NEMA frame and XPFC (Explosion Proof Fan Cooled) enclosure. Operates on 230/460V at 60 Hz. UL listed for Class I Groups C and D and Class II Groups F and G hazardous locations.
MODEL G841A
$847.44 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
XPFC
Frame
56C
HP
1
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
230/460
Regal Beloit Marathon G841A
UPC: 722856051622 | UNSPSC: 26101112 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
Marathon AC Motor, 4-Pole Continuous Duty Low Voltage, Application Type: Explosion-Proof Motors, Special Features: Squirrel Cage Induction Run Motors, 1 hp, 230/460 VAC, 3.2/1.6 A, 60 Hz, 3 ph, 1725 rpm, 1 Speed, IP54 EPFC Enclosure, 56C Frame, 5/8 in Dia x 2.06 in L Extension Shaft, Reversible, Service Factor: 1, Deep Groove Ball Bearing, 3 ft-lb Full Load Torque, Round Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class B, Rolled Steel, 15.94 in L x 8.2 in W x 7.11 in H
Features:
- Automatic reset thermal protection
Specs:
| Service Factor | 1 |
|---|---|
| Special Features | Squirrel Cage Induction Run Motors |
| Application Type | Explosion-Proof Motors |
| Insulation Class | Class B |
| Shaft Size | 5/8 in Dia x 2.06 in L Extension |
| Torque Rating | 3 ft-lb Full Load |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 1 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 56C |
| Bearing Type | Deep Groove Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | IP54 EPFC |
| Speed | 1725 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Round |
| Amperage Rating | 3.2/1.6 A |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Dimensions | 15.94 in L x 8.2 in W x 7.11 in H |
| Material | Rolled Steel |
| Type | 4-Pole Continuous Duty Low Voltage |
Packaging:
| Length | 19.31 in |
|---|---|
| Width | 11.19 in |
| Height | 9.75 in |
Certifications/Standards:
CSA Certified | UL Listed | Explosion-Proof Division 1 Class I, Groups C and D, Class II, Groups F and G | Temperature Code T3B | NEMA Design Code: A
12 months
SKU: 2526203
Perfect fit!
Replaced a 52 year old 3 phase motor on my unisaw. Fit was perfect and it works beautifully. The price was great and it shipped super fast!
Read moreSKU: 2525456
Exactly as listed!!
There were no surprises when I received this Leeson Motor. Exactly as listed! Fast Free Shipping! Great Price!!
Read moreSKU: 227571
Very good experience
Good morning I received 4 pieces of this part number from 3 different purchase orders , first two of them were on October then 8 weeks delivery time but for the third one only one week delivery time , it was excellent , I hope it was the same case for first two Everything is OK
Read moreSKU: 2526013
Great price and fast shipping.
Motor came well packed in double boxing. And arrived earlier than promised. Great vendor. I purchased this motor for a 2 x 72 belt grinder that I am building.
Read moreBrand
Leeson
Model
119423.00
SKU: 2526203
Perfect fit!
Replaced a 52 year old 3 phase motor on my unisaw. Fit was perfect and it works beautifully. The price was great and it shipped super fast!
Read moreSKU: 2525456
Exactly as listed!!
There were no surprises when I received this Leeson Motor. Exactly as listed! Fast Free Shipping! Great Price!!
Read moreSKU: 227571
Very good experience
Good morning I received 4 pieces of this part number from 3 different purchase orders , first two of them were on October then 8 weeks delivery time but for the third one only one week delivery time , it was excellent , I hope it was the same case for first two Everything is OK
Read moreSKU: 2526013
Great price and fast shipping.
Motor came well packed in double boxing. And arrived earlier than promised. Great vendor. I purchased this motor for a 2 x 72 belt grinder that I am building.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/