We never sell your data to third parties
Marathon GT1422A Globetrotter series 15 HP, 1800 RPM three-phase general purpose motor with a NEMA 254TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 575V at 60 Hz with a 1.15 service factor. C-face mounting. Industrial duty AC motor by Marathon Electric.
MODEL GT1422A
This product has a minimum order quantity of (5 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$2,361.31 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(5 minimum)
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
254TC
HP
15
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
575
See all of our 15 HP 254TC Motors
Marathon AC Motor, 4-Pole Continuous/Inverter Duty Low Voltage, Application Type: General Purpose AC Motors, Special Features: Squirrel Cage Inverter Rated Motors, 15 hp, 575 VAC, 15.1 A, 60 Hz, 3 ph, 1772 rpm, 1 Speed, IP55 TEFC Enclosure, 254TC Frame, 1.626 in Dia x 4 in L Extension Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Deep Groove Ball Bearing, 44.5 ft-lb Full Load Torque, Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Cast Iron, Constant Torque Speed Range: 10:1, Variable Torque Speed Range: 10:1, 24.65 in W x 17.05 in D x 15.14 in H
Features:
- Standard assembly F1, reversible to F2 assembly
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 10:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Special Features | Squirrel Cage Inverter Rated Motors |
| Application Type | General Purpose AC Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 1.626 in Dia x 4 in L Extension |
| Torque Rating | 44.5 ft-lb Full Load |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 15 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 254TC |
| Bearing Type | Deep Groove Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | IP55 TEFC |
| Speed | 1772 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Amperage Rating | 15.1 A |
| Voltage Rating | 575 VAC |
| Dimensions | 24.65 in W x 17.05 in D x 15.14 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | 4-Pole Continuous/Inverter Duty Low Voltage |
SKU: 2267999
1/2 hp. motor
Purchased the motor easily and received it quick and well packaged. The entire purchase went very well.
Read moreSKU: 2270613
Ordered new motor
New motor came within 3 days of ordering thanks for the perfect product and service
Read moreSKU: 2938572
Great service
Its always good to shop at MRO Supply. good quality items at great prices. Good service too !
Read moreBrand
Baldor
Model
CEM2333T
Brand
WEG
Model
01518ET3E254TC-W22
| Brand | Techtop |
| Model | RD1-RS-TF-56C-4-B-C-.5 |
| Brand | Bando |
| Model | 400-DS8M-1120 |
SKU: 2267999
1/2 hp. motor
Purchased the motor easily and received it quick and well packaged. The entire purchase went very well.
Read moreSKU: 2270613
Ordered new motor
New motor came within 3 days of ordering thanks for the perfect product and service
Read moreSKU: 2938572
Great service
Its always good to shop at MRO Supply. good quality items at great prices. Good service too !
Read more