We never sell your data to third parties
WEG 01518ET3E254TC-W22 is a 15 HP, 1800 RPM, NEMA Premium (IE3) efficiency, three-phase motor with a 254TC frame and C-face mount. This W22 series TEFC motor features a cast iron construction, IP55 enclosure, and 208-230/460V dual voltage rating. It is designed for severe duty applications with IEEE 841 vibration levels, Class I Div 2 certification, and inverter duty capability for use with variable frequency drives.
MODEL 01518ET3E254TC-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,719.34 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Enclosure
TEFC
Frame
254/6T
HP
15
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 15 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 44. 0 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 254/6T |
| RPM | 1765 |
| Full Load Amps | 39. 8-36. 0/18. 0 A |
| Efficiency (100%) | 92. 4 |
| Power factor (100%) | 0. 83 |
| Insulation | F |
| Noise | 64 dB(A) |
| No load current | 16. 0/8. 00 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 5 |
| Output HP | 15 HP |
|---|---|
| Frame | 254/6T |
| Full Load Amps | 39. 8-36. 0/18. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreBrand
Baldor
Model
CEM2333T
Brand
Marathon Electric
Model
GT1422A
| Brand | WEG |
| Model | 20018ET3G447TC-W22 |
SKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read more