We never sell your data to third parties
Baldor CEM2333T-5 is a 15 HP, 1765 RPM, three-phase Super-E premium efficient motor with a NEMA 254TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This C-face motor operates on 575V at 60 Hz, features a 1.15 service factor, and is designed for demanding applications like pumps, fans, and compressors. It meets NEMA Premium efficiency standards for reduced energy consumption.
MODEL CEM2333T-5
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$3,034.21 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
254TC
Frame Material
Iron
HP
15
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
275
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
23.86 in
Phase
3
Power Factor
83
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
575
| Output | 15 |
|---|---|
| RPM | 1760 |
| Pallet Quantity | 6 |
| Specification Number | 09C102X130G1 |
| Frame | 254TC |
| Multiplier | LS |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | OZARK |
| Voltage | 575 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 0942M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | - |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 786979 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 0942M |
| Elec. Spec | 09WGX130 |
| CD Diagram | CD0006 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | OZARK |
| Mech. Spec | 09C102 |
| Layout | 09LYC102 |
| Frame | 254TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 2/20/2013 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/28/2013 |
| Leads | 3#12 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for CEM2333T-5
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 09C102X130G1 | BALDOR/OZARK | 2/27/2013 | 42M 4P TEFC HOR 254TC SE | |
| 09C102X130G1 | BALDOR/COLUMBUS | 2/27/2013 | 42M 4P TEFC HOR 254TC SE | |
| 09C102X820G1 | BALDOR/OZARK | 3/21/2001 | 36M 4P TEFC HOR 254TC (SE) | |
| 09C102X820G1 | BALDOR/COLUMBUS | 8/10/1999 | 36M 4P TEFC HOR 254TC (SE) | |
| 09C102X820G1 | BALDOR/COLUMBUS | 6/9/1999 | 36M 4P TEFC HOR 254TC (SE) |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | CEM2333T-5 |
| SPEC. | 09C102X130G1 |
| HP | 15 |
| VOLTS | 575 |
| AMP | 14. 5 |
| RPM | 1760 |
| FRAME | 254TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | H |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 92. 4 |
| PF | 84 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6309 |
| ODE | 6208 |
| ENCL | TEFC |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 45 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 5. 56 Amps |
| Break-Down Torque | 143 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 908 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 75 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 47°C |
| Locked-Rotor Torque | 88 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 56°C |
| Starting Current | 100 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 49 | 71 | 81 | 86 | 88 | 89 | 87 |
| Efficiency | 87. 9 | 92. 1 | 93 | 92. 8 | 92. 3 | 91. 5 | 92. 5 |
| Speed (RPM) | 1792 | 1784 | 1776 | 1766 | 1759 | 1750 | 1762 |
| Line Amperes | 6. 32 | 8. 42 | 10. 9 | 14. 5 | 16. 8 | 20 | 15. 6 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA259174 | SA 09C102X130G1 | 1 EA |
| RA245935 | RA 09C102X130G1 | 1 EA |
| 37FN3002A02 | EXFN, PLASTIC, 9. 00 OD, 1. 503 ID | 1 EA |
| S/P107-000-005 | SUPER-E PROC'S(254/6 FR. ) ZK PLANT - POL | 1 EA |
| HW1002A63 | WASHER, 5/8 HI-COLLAR SPRLCKWASHER | 1 EA |
| 09CB3002SP | CB W/1. 38 LEAD HOLE FOR 37, 39, 307 & 30 | 1 EA |
| 09GS1000SP | GASKET-CONDUIT BOX, 1/16 THICK LEXIDE | 1 EA |
| 10XN2520K12 | 1/4-20 X. 75 GRD 5 | 2 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 2 EA |
| WD1000B17 | KPA-8C BURNDY TERMINAL | 1 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 09EP1100A14SP | ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| XY3816A12 | 3/8-16 FINISHED NUT | 4 EA |
| HW5100A08 | W3118-035 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 10XN2520K28 | 1/4-20 X 1. 75' HX HD SCRWGRADE 5, ZINC P | 2 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 2 EA |
| 09EP1300A12 | ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| HW4600B44SP | V-RING SLINGER 1. 500 X 2. 290 X 0. 280 | 1 EA |
| 10XN2520K36 | 1/4-20 X 2. 25' HX HD SCRWGRADE 5, ZINC P | 4 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA |
| HA3113A02 | THRUBOLT 3/8-16 X 16. 750 | 4 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| HA2081A05 | SPACER TUBE, 309 FAN HSG, 2. 00 LONG | 4 EA |
| XY3816A12 | 3/8-16 FINISHED NUT | 4 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| 09CB3501SP | CONDUIT BOX LID FOR 09CB3001 & 09CB3002 | 1 EA |
| 09GS1013SP | 09 GS FOR 09CB3501 LID - LEXIDE | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| HW2501G25 | KEY, 3/8 SQ X 2. 875 | 1 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| HW4500A05 | 1669B ALEM/UNIV860 GR FTG X | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4001A01SP | DRAIN PLUG, PLASTIC (MICRO PLAS) | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 08 LB |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4001A01SP | DRAIN PLUG, PLASTIC (MICRO PLAS) | 1 EA |
| HW2500A25 | WOODRUFF KEY USA #1008 #BLOW CARBON STEE | 1 EA |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 09FH4000SP | FAN COVER, STAMPED | 1 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 05 GA |
| 85XU0407A04 | #4-7 X 1/4 DRIVE PIN | 2 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 4 EA |
| LC0006 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| 09PA1000 | PACKAGING GROUP COMBINED PRINT | 1 EA |
SKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreBrand
Baldor
Model
CEM2333T
Brand
Baldor
Model
CEM2333T-5
| Brand | Gates Rubber |
| Model | PB14MX-43S-125 |
| Brand | Ringfeder |
| Model | DKN 20 L=38 |
| Brand | Boston Gear |
| Model | SRF732-10F-B7-G |
SKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/