We never sell your data to third parties
Marathon GT0005A is a 1.5 HP, 1200 RPM three-phase general purpose motor with a NEMA 182T frame and drip proof enclosure. It operates on 230/460V at 60 Hz. This Globetrotter motor is built for continuous industrial duty by Marathon Electric, a Regal Rexnord brand.
MODEL GT0005A
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$946.72 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
DP
Frame
182T
HP
1-1/2
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
230/460
Marathon AC Motor, 6-Pole Continuous/Inverter Duty Low Voltage, Application Type: General Purpose AC Motors, Special Features: Squirrel Cage Inverter Rated Motors, 1-1/2 hp, 230/460 VAC, 4.6/2.3 A, 60 Hz, 3 ph, 1180 rpm, 1 Speed, IP22 DP Enclosure, 182T Frame, 1-1/8 in Dia Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Deep Groove Ball Bearing, 6.7 ft-lb Full Load Torque, Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, Constant Torque Speed Range: 2:1, Variable Torque Speed Range: 10:1, 12.25 in W x 11.37 in D x 9.83 in H
Features:
- Standard assembly F1, reversible to F2 assembly
- Dual frame mounting holes
- 1.15 service factor on sinewave, 1 service factor on IGBT power
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 2:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Special Features | Squirrel Cage Inverter Rated Motors |
| Application Type | General Purpose AC Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 1-1/8 in Dia |
| Torque Rating | 6.7 ft-lb Full Load |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 1-1/2 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 182T |
| Bearing Type | Deep Groove Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | IP22 DP |
| Speed | 1180 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Amperage Rating | 4.6/2.3 A |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Dimensions | 12.25 in W x 11.37 in D x 9.83 in H |
| Material | Rolled Steel |
| Type | 6-Pole Continuous/Inverter Duty Low Voltage |
SKU: 5918007
Marathon electric marathon r237 tca0152ae221gaa009 15kw-20hp 1800 tefc 160l 3/60/230/460
Good product, very good company, fast shipping, and friendly customer service. Thanks
Read moreSKU: 2270509
Marathon electric motor
motor started and ran as it should have .Very pleased with it ,also MRO supply Fast shipping.Recieved the very nrxt day
Read moreSKU: 2270613
Ordered new motor
New motor came within 3 days of ordering thanks for the perfect product and service
Read moreSKU: 2267999
1/2 hp. motor
Purchased the motor easily and received it quick and well packaged. The entire purchase went very well.
Read more| Brand | Gates Rubber |
| Model | AT10-100-50M-LLUKFDA |
SKU: 5918007
Marathon electric marathon r237 tca0152ae221gaa009 15kw-20hp 1800 tefc 160l 3/60/230/460
Good product, very good company, fast shipping, and friendly customer service. Thanks
Read moreSKU: 2270509
Marathon electric motor
motor started and ran as it should have .Very pleased with it ,also MRO supply Fast shipping.Recieved the very nrxt day
Read moreSKU: 2270613
Ordered new motor
New motor came within 3 days of ordering thanks for the perfect product and service
Read moreSKU: 2267999
1/2 hp. motor
Purchased the motor easily and received it quick and well packaged. The entire purchase went very well.
Read more