5IK60RGN-EFT/5GU75RC
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
SIEGMA 5IK60RGN-EFT/5GU75RC
1-Phase AC gearmotor with 60W output power and a 75 to 1 gear ratio. Designed in a Right-Angle Hollow Bore Gearhead configuration, it operates at 110-120VAC and 60 Hz. The enclosure is TEFC with an IP rating of IP20 and a 90mm frame size. The hollow bore measures 17mm. This Induction motor supports CW & CCW rotation.
MODEL 5IK60RGN-EFT/5GU75RC
Frame Size
90mm
Pinion
GU
Ratio
75 to 1
Shaft/Hollow Bore Dimensions
17mm
Style
Right-Angle Hollow Shaft Gearhead
Voltage
110-120vac
Key Features
  • Power Rating: Delivers up to 0.75 kW (1 HP) with high efficiency, optimizing energy consumption.