We never sell your data to third parties
Baldor EJPM3312T is a 10 HP, 3475 RPM three-phase electric motor with a 213JP NEMA frame and an Open Steel Band (OPSB) enclosure. This motor operates on 60 Hz power and is designed for demanding industrial applications such as pumps, compressors, and high-speed machinery. It features a foot-mounted (F1) configuration for standard installation and is built for reliable performance in general-purpose environments.
MODEL EJPM3312T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$2,099.23 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPSB
Frame
213JP
Frame Material
Steel
HP
10
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
122
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
22.07 in
Phase
3
Power Factor
85
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.250IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
230/460
| Output | 10 |
|---|---|
| RPM | 3475 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 37F810S633G1 |
| Frame | 213JP |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | OPSB |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 3728M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | B |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783713 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3728M |
| Elec. Spec | 37WGS633 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | OPSB |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 37F810 |
| Layout | 37LYF810 |
| Frame | 213JP |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 6/21/2012 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | B |
| Eff. Date | 2/5/2013 |
| Leads | 9#14 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EJPM3312T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 37F810S633G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/22/2012 | 28M 2P OPSB HOR 213JP SUPER-E | |
| 37F810S866G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 1/24/2012 | 36M 2P OPSB HOR 213JP SUPER-E | |
| 37F810T238G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 9/9/2008 | 36M 2P OPSB HOR 213JP SUPER-E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | EJPM3312T |
| SPEC. | 37F810S633G1 |
| HP | 10 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMP | 25. 6-24/12 |
| RPM | 3475 |
| FRAME | 213JP |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | G |
| DES | B |
| CL | B |
| NEMA-NOM-EFF | 89. 5 |
| PF | 86 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6309 |
| ODE | 6206 |
| ENCL | OPSB |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 15 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 4. 54 Amps |
| Break-Down Torque | 51. 1 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 98748 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 25. 6 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 29°C |
| Locked-Rotor Torque | 30 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 35°C |
| Starting Current | 79 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 52 | 74 | 82 | 86 | 88 | 88 | 87 |
| Efficiency | 84. 2 | 89. 7 | 90. 6 | 90. 2 | 89. 3 | 87. 9 | 89. 7 |
| Speed (RPM) | 3578. 4 | 3552. 7 | 3525. 5 | 3493. 1 | 3458. 3 | 3422. 6 | 3472 |
| Line Amperes | 5. 31 | 7. 03 | 9. 39 | 12 | 14. 8 | 18 | 13. 7 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 15 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 4. 54 Amps |
| Break-Down Torque | 51. 1 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 935 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 25. 6 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 29°C |
| Locked-Rotor Torque | 30 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 35°C |
| Starting Current | 79 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 52 | 74 | 82 | 86 | 88 | 88 | 87 |
| Efficiency | 84. 3 | 89. 6 | 90. 6 | 90. 3 | 89. 2 | 87. 9 | 89. 6 |
| Speed (RPM) | 3578 | 3553 | 3526 | 3493 | 3458 | 3423 | 3472 |
| Line Amperes | 5. 31 | 7. 03 | 9. 39 | 12 | 14. 8 | 18 | 13. 7 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity | |
|---|---|---|---|
| SA246830 | SA 37F810S633G1 | 1 EA | |
| RA233717 | RA 37F810S633G1 | 1 EA | |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA | |
| HA6361A01 | LIFTING LUG FOR 37, 39 & 40 FRAME (AUTOP | 2 EA | |
| 37CB3006 | 37 CB CASTING W/1. 38 LEAD HOLE @ 6: 00 | 1 EA | |
| 51XW2520A10 | . 25-20 X. 62, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA | |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA | |
| 37EP3200A31 | FR ENDPLATE, 37L&M, OPEN, MACH, W/GREASE | 1 EA | |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA | |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA | |
| HA1104A01 | RODENT SCREEN 37 FRAME 206 BRG FRONT END | 1 EA | |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 4 EA | |
| HW1000A10 | #10 FLAT WASHER (SAE) | 4 EA | |
| HW5100A06 | W2420-025 WVY WSHR (WB) | 1 EA | |
| 37EP3401A11 | PUEP 309 BRG W/METAL SLINGER, GRS & RELI | 1 EA | |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA | |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA | |
| HA1222 | RODENT SCREEN - 37 C-FACE MOTORS | 4 EA | |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 4 EA | |
| HW1000A10 | #10 FLAT WASHER (SAE) | 4 EA | |
| 10XN2520A36 | 1/4-20X 2 1/4 HEX HD X | 4 EA | |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA | |
| XY3118A12 | 5/16-18 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA | |
| 37CB4516 | LIPPED LID FOR 37 FRAME NEC KOBX | 1 EA | |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA | |
| HA2009A02 | SLINGER MODEL 37 PUMP MOTORS-2. 75 DIA. A | 1 EA | |
| 80XN1032A06 | 10-32 X 3/8 SET SC HEX SOCK | 1 EA | |
| HW2501E21 | KEY, 1/4 SQ X 2. 375 | 1 EA | |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA | |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA | |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA | |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB | |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 028 GA | |
| 37AD2001A01 | BAFFLE PLATE, STAMPED | 2 EA | |
| HA3104A39 | THRUBOLT-5/16-18 X 12. 250 | 4 EA | |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA | |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA | |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA | |
| PK3085 | STYROFOAM SHAFT SUPPORT ZELLERBACH | 1 EA | |
| G0PA1000 | PACKAGING GROUP | 1 EA | |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreSKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreSKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read more| Brand | Marathon Electric |
| Model | E625A |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | 326TTDBD6079 |
SKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreSKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreSKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/