We never sell your data to third parties
Baldor EJPM3314T is a 15 HP, 3500 RPM 3-phase electric motor with a 215JP NEMA frame and an Open Steel Band (OPSB) enclosure. This motor operates on 60 Hz and is designed for demanding industrial applications requiring high-speed performance. It features a foot-mounted (F) configuration for secure installation on pumps, compressors, or other machinery.
MODEL EJPM3314T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$2,815.02 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPSB
Frame
215JP
Frame Material
Steel
HP
15
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
134
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
22.07 in
Phase
3
Power Factor
89
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.250IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
230/460
| Output | 15 |
|---|---|
| RPM | 3475 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 37F810S867G1 |
| Frame | 215JP |
| Weight | 134. 000 LB |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | OPSB |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 3734M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | C |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783713 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3734M |
| Elec. Spec | 37WGS867 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | OPSB |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 37F810 |
| Layout | 37LYF810 |
| Frame | 215JP |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 12/14/2011 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/5/2013 |
| Leads | 9#12 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EJPM3314T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 37F810S867G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 12/20/2011 | 34M 2P OPSB HOR 215JP SUPER-E | |
| 37F810X895G6 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 9/9/2008 | 44M 2P OPSB HOR 215JP SUPER-E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | EJPM3314T |
| SPEC. | 37F810S867G1 |
| HP | 15 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMP | 36-35/17. 5 |
| RPM | 3475 |
| FRAME | 215JP |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | G |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 90. 2 |
| PF | 89 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6309 |
| ODE | 6206 |
| ENCL | OPSB |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 22. 7 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 7. 62 Amps |
| Break-Down Torque | 73. 3 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 169 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 22. 1 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 50°C |
| Locked-Rotor Torque | 29. 1 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 65°C |
| Starting Current | 191 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 77 | 92 | 94 | 94 | 92 | 89 | 93 |
| Efficiency | 91. 6 | 92. 7 | 92. 2 | 90. 1 | 88. 3 | 85. 3 | 89 |
| Speed (RPM) | 3567 | 3536 | 3500 | 3457 | 3409 | 3352 | 3428 |
| Line Amperes | 10. 9 | 18 | 26. 7 | 36. 4 | 47. 8 | 61. 1 | 43. 2 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity | |
|---|---|---|---|
| SA236081 | SA 37F810S867G1 | 1 EA | |
| RA223029 | RA 37F810S867G1 | 1 EA | |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA | |
| HA6361A01 | LIFTING LUG FOR 37, 39 & 40 FRAME (AUTOP | 2 EA | |
| 37CB3006 | 37 CB CASTING W/1. 38 LEAD HOLE @ 6: 00 | 1 EA | |
| 51XW2520A10 | . 25-20 X. 62, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA | |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA | |
| 37EP3200A31 | FR ENDPLATE, 37L&M, OPEN, MACH, W/GREASE | 1 EA | |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA | |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA | |
| HA1104A01 | RODENT SCREEN 37 FRAME 206 BRG FRONT END | 1 EA | |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 4 EA | |
| HW1000A10 | #10 FLAT WASHER (SAE) | 4 EA | |
| HW5100A06 | W2420-025 WVY WSHR (WB) | 1 EA | |
| 37EP3401A11 | PUEP 309 BRG W/METAL SLINGER, GRS & RELI | 1 EA | |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA | |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA | |
| HA1222 | RODENT SCREEN - 37 C-FACE MOTORS | 4 EA | |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 4 EA | |
| HW1000A10 | #10 FLAT WASHER (SAE) | 4 EA | |
| 10XN2520A36 | 1/4-20X 2 1/4 HEX HD X | 4 EA | |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA | |
| XY3118A12 | 5/16-18 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA | |
| 37CB4516 | LIPPED LID FOR 37 FRAME NEC KOBX | 1 EA | |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA | |
| HA2009A02 | SLINGER MODEL 37 PUMP MOTORS-2. 75 DIA. A | 1 EA | |
| 80XN1032A06 | 10-32 X 3/8 SET SC HEX SOCK | 1 EA | |
| HW2501E21 | KEY, 1/4 SQ X 2. 375 | 1 EA | |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA | |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA | |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA | |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB | |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 028 GA | |
| 37AD2001A01 | BAFFLE PLATE, STAMPED | 2 EA | |
| HA3104A39 | THRUBOLT-5/16-18 X 12. 250 | 4 EA | |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA | |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA | |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA | |
| PK3085 | STYROFOAM SHAFT SUPPORT ZELLERBACH | 1 EA | |
| G0PA1000 | PACKAGING GROUP | 1 EA | |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreBrand
WEG
Model
01536OP3E215JP
SKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/