We never sell your data to third parties
Baldor EM3559T-5 is a 3 HP, 3450 RPM three-phase Super-E premium efficient motor with a NEMA 145T frame (3.5" shaft height) and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for general-purpose applications like pumps, fans, and compressors, it operates on 575V at 60 Hz with a 1.15 service factor and features NEMA Design B torque characteristics. This motor meets NEMA Premium efficiency standards for reduced energy consumption.
MODEL EM3559T-5
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,030.57 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
143T
Frame Material
Steel
HP
3
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
60
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
14.17 in
Phase
3
Power Factor
92
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
575
| Output | 3 |
|---|---|
| RPM | 3475 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 35TT638Q016G1 |
| Frame | 145T |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Voltage | 575 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 3540M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | D |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783707 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3540M |
| Elec. Spec | 35WGQ016 |
| CD Diagram | CD0006 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Mech. Spec | 35TT638 |
| Layout | 35LYTT638 |
| Frame | 145T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 8/2/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 1/30/2013 |
| Leads | 3#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EM3559T-5
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 35TT638Q016G1 | BALDOR/WESTVILLE | 8/2/2010 | 40M 2P TEFC HOR 145T SUPER E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | EM3559T-5 |
| SPEC. | 35TT638Q016G1 |
| HP | 3 |
| VOLTS | 575 |
| AMP | 2. 8 |
| RPM | 3475 |
| FRAME | 145T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | L |
| DES | A |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 86. 5 |
| PF | 90 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6205 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 4. 5 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 0. 87 Amps |
| Break-Down Torque | 23. 1 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 5. 76 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 14. 7 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 45°C |
| Locked-Rotor Torque | 20 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 53°C |
| Starting Current | 30 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 64 | 82 | 89 | 91 | 91 | 90 | 91 |
| Efficiency | 78. 7 | 86 | 87 | 87. 2 | 86 | 84. 3 | 86. 5 |
| Speed (RPM) | 3571 | 3543 | 3514 | 3483 | 3445 | 3403 | 3460 |
| Line Amperes | 1. 15 | 1. 62 | 2. 19 | 2. 82 | 3. 52 | 4. 34 | 3. 24 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA201011 | SA 35TT638Q016G1 | 1 EA |
| RA188316 | RA 35TT638Q016G1 | 1 EA |
| 34FN3002A01SP | EXTERNAL FAN, PLASTIC, . 637/. 639 HUB W/ | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 35CB3009 | 35 CB CASTING W/1. 09 DIA. LEAD HOLE @ 6: | 1 EA |
| 36GS1000SP | GASKET-CONDUIT BOX, . 06 THICK #SV-330 LE | 1 EA |
| 51XB1016A07 | 10-16 X 7/16 HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 35EP3100M01 | FREP TEFC 203 BRG W/GRSR (RAISED FH PADS | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 35EP3101A01SP | STD PU EP-ENCLOSED-205 BRG-W/GREASER | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| XY1032A02 | 10-32 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 35FH4005A84SP | IEC FH W/GRSR, NO DIMPLES W/AUTOPHERETIC | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 35CB4521 | 35 LIPPED CB LID (GALV & PHOSPH) | 1 EA |
| 35GS1030 | 35 GS FOR CB LID - LEXIDE | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA |
| 10XF0440S02 | 04-40 X 1/8 TYPE F HEX HD STAINLESS STIC | 2 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 017 GA |
| HA3100A26 | THRUBOLT 10-32 X 11. 500 | 4 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| LC0006 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| 35PA1007 | PACKAGING GROUP | 1 EA |
SKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreSKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreSKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreBrand
Baldor
Model
EM3559T
Brand
Baldor
Model
EM3559
Brand
Baldor
Model
EM3559T-BG
Brand
Baldor
Model
EM3559-5
Brand
Baldor
Model
EM3559T-5
SKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreSKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreSKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/