We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor VEBM3546T-5D is a 1 HP, 1760 RPM, 3-phase Super-E premium efficient electric motor with a NEMA 143TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This C-face motor operates on 575V at 60 Hz and features a 1.15 service factor, Class F insulation, and NEMA Design B torque characteristics. It is designed for industrial applications such as pumps, fans, and conveyors requiring a direct-coupled drive.
MODEL VEBM3546T-5D
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,870.69 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
No Mounting
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
143TC
Frame Material
Steel
HP
1
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
52
Mounting Arrangement
F3
Number of Poles
4
Overall Length
17.19 in
Phase
3
Power Factor
70
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
575
| Output | 1 |
|---|---|
| RPM | 1760 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 35X050M849G1 |
| Frame | 143TC |
| Weight | 46. 000 LB |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 575 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3519M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 51. 6040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | F |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783709 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3519M |
| Elec. Spec | 35WGM849 |
| CD Diagram | CD0006 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 35X050 |
| Layout | 35LYX050 |
| Frame | 143TC |
| Mounting | F3 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 8/3/2010 |
| Base | N |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/5/2013 |
| Leads | 3#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for VEBM3546T-5D
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 35X050M849G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/3/2010 | 19M 4P TEFC VER 143TC BRAKE F3 SUPER E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | VEBM3546T-5D |
| SPEC. | 35X050M849G1 |
| HP | 1 |
| VOLTS | 575 |
| AMP | 1. 2 |
| RPM | 1760 |
| FRAME | 143TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | L |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 85. 5 |
| PF | 71 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6205 |
| ODE | 6205 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 2. 97 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 0. 8 Amps |
| Break-Down Torque | 12. 5 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 25. 7 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 6. 13 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 36°C |
| Locked-Rotor Torque | 8. 45 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 43°C |
| Starting Current | 9. 66 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 30 | 49 | 62 | 71 | 77 | 80 | 75 |
| Efficiency | 72 | 81. 9 | 84. 8 | 85. 7 | 85. 3 | 84. 4 | 85. 5 |
| Speed (RPM) | 1791 | 1781 | 1772 | 1761 | 1749 | 1736 | 1754 |
| Line Amperes | 0. 839 | 0. 919 | 1. 06 | 1. 23 | 1. 43 | 1. 66 | 1. 35 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity | |
|---|---|---|---|
| SA200825 | SA 35X050M492G1 | 1 EA | |
| RA188136 | RA 35X050M492G1 | 1 EA | |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA | |
| S/P111-000-002 | CORONA TEST, SUPER E MOTORS - FT. SMITH | 1 EA | |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA | |
| 35CB4007 | KOBX, AUTOPHORETIC (REL# 79097-49-C) | 1 EA | |
| 35GS3009 | GASKET, KOBX 35CB4006 (411881-15A) | 1 EA | |
| 51XB1016A05 | 10-16X5/16HX WA SL SR TYB (F/S) | 2 EA | |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA | |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA | |
| 35EP3119A01 | SPL FREP TEFC 205 BRG | 1 EA | |
| HW5100A05 | WVY WSHR F/205 & 304 BRGS | 1 EA | |
| 35EP3300A33 | SPL FACE MTD EP -ENCL-205 BRG | 1 EA | |
| 51XN1032A20 | 10-32 X 1 1/4 HX WS SL SR | 2 EA | |
| 35FH3004A01 | FAN COVER ASSY, BRAKE MTG | 1 EA | |
| 51XN1032A32 | 10-32 X 2 HX WS SL SR | 4 EA | |
| BR2006B01 | DBSC SPLINED HUB 5/8 BOR | 1 EA | |
| 35FN3003A01 | EXFN, PLASTIC, 5. 88 OD, . 626 ID | 1 EA | |
| 35CB4519 | CB LID RAW & UNPRIMED, REL# 79097-50-B | 1 EA | |
| 35GS3019 | GASKET, FOR KOBX LID 35CB4519 | 1 EA | |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA | |
| WD4006A01 | WIRE JOINT, RB-4 OR RB-44 | 1 EA | |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA | |
| HA7000A04 | KEY RETAINER 0. 625 DIA SHAFTS | 1 EA | |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA | |
| LB1419 | CONN LABEL DODGE BRAKE (REL# 411614-15) | 1 EA | |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB | |
| MG1000N49 | PAINT, 678. 50 WILKO, REL GRN (55 GA) | 0. 017 GA | |
| HA3100A11 | THRUBOLT 10-32 X 6. 750 | 4 EA | |
| 46BK0204B01 | DBSC-VP-6-MA-230/460 VAC | 1 EA | |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA | |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA | |
| LC0005 | CONN. DIA., TY M, 9-LD, DUAL VOLT, REVERSING | 1 EA | |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA | |
| NP2105L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CE CC | 1 EA | |
| G7PA1000 | PACKAGING GROUP / BALDOR | 1 EA | |
| PK3082 | STYROFOAM CRADLE | 2 EA | |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreBrand
Baldor
Model
VEBM3546
Brand
Baldor
Model
VEBM3546-S
Brand
Baldor
Model
VEBM3546T-D
Brand
Baldor
Model
VEBM3546T-5
Brand
Baldor
Model
VEBM3546T
| Brand | Dichtomatik |
| Model | MA21-90X105X7.5 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-W51122 |
| Brand | Tingley |
| Model | V70722-L/XL |
| Brand | HubCity |
| Model | 0230-24543 |
SKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/