We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor EHM2523T is a 15 HP, 1765 RPM, 3-phase electric motor with a NEMA 254T frame (6.25 inch shaft height) and an Open Steel Band (OPSB) enclosure. Designed for HVAC applications such as fans and blowers, it operates on 208-230/460V at 60 Hz with a 1.15 service factor and features F1 (foot mounted, standard conduit box left) mounting. This motor is part of Baldor's HVAC duty line, offering reliable performance for commercial and industrial air handling systems.
MODEL EHM2523T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$2,192.65 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPSB
Frame
254T
Frame Material
Steel
HP
15
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
237
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
23.19 in
Phase
3
Power Factor
83
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 15 |
|---|---|
| RPM | 1765 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 39R006W916G1 |
| Frame | 254T |
| Weight | 212. 000 LB |
| Multiplier | LS |
| Enclosure | OPSB |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | OZARK |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3938M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Revision | N |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783708 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3938M |
| Elec. Spec | 39WGW916 |
| CD Diagram | CD0180 |
| Enclosure | OPSB |
| Manufacturing Plant | OZARK |
| Mech. Spec | 39R006 |
| Layout | 39LYR006 |
| Frame | 254T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 6/19/2006 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/1/2013 |
| Leads | 9#12 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EHM2523T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 39R006W916G1 | BALDOR/OZARK | 6/27/2006 | 38M 4P OPSB HOR 254T SE |
| Nameplate No. | NP2094E06B03 |
|---|---|
| CAT. NO. | EHM2523T |
| SPEC. | 39R006W916G1 |
| HP | 15 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMPS | 37. 4-35. 4/17. 7 |
| RPM | 1765 |
| FRAME | 254T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | G |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 93 |
| PF | 86 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | 37. 4 |
| DE | 6309 |
| ODE | 6208 |
| AUTO | |
| MANUAL | |
| NONE | |
| ENCL | OPSB |
| SN | |
| BLANK |
General Characteristics
| Full Load Torque | 44. 6 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 7. 27 Amps |
| Break-Down Torque | 171 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 622 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 78. 7 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 22°C |
| Locked-Rotor Torque | 99. 4 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 29°C |
| Starting Current | 118 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 47 | 70 | 81 | 86 | 88 | 89 | 87 |
| Efficiency | 90. 1 | 93. 3 | 93. 5 | 93. 1 | 92. 2 | 91 | 92. 6 |
| Speed (RPM) | 1792 | 1784 | 1775 | 1765 | 1754 | 1742 | 1759 |
| Line Amperes | 8. 27 | 10. 72 | 13. 99 | 17. 67 | 21. 74 | 26. 21 | 20. 11 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity | |
|---|---|---|---|
| SA144444 | SA 39R006W916G1 | 1 EA | |
| RA133635 | RA 39R006W916G1 | 1 EA | |
| S/P107-000-006 | SUPER-E(284 FR. & UP)-ZK PLANT, POLYREX E | 1 EA | |
| HA6361A01 | LIFTING LUG FOR 37, 39 & 40 FRAME (AUTOP | 2 EA | |
| 39CB4000A01 | CONDUIT BOX 39, STAMPED | 1 EA | |
| 19XW2520A08 | SCREW, 1/4-20X1/2 TAPTITE-II OR ROLOC 91 | 2 EA | |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 2 EA | |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 1 EA | |
| 39EP3200A01SP | FR/PU ENDPLATE, MACH | 1 EA | |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 2 EA | |
| HW5100A08 | W3118-035 WVY WSHR (WB) | 1 EA | |
| 39EP3201A23 | PU ENDPLATE, MACH W/AEGIS SH RING MTG | 1 EA | |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 2 EA | |
| 84XN0540J08 | 5-40 X 1/2' SHCS, BLACK OXIDE | 2 EA | |
| XY3816A12 | 3/8-16 FINISHED NUT | 8 EA | |
| 39CB4500A01 | CONDUIT BOX LID 39, STAMPED, AUTOPHORETI | 1 EA | |
| 51XF1032A08 | 10/32X1/2 HXWSHR HD, SL, TYPE F, SERATED | 2 EA | |
| HW2501G25 | KEY, 3/8 SQ X 2. 875 | 1 EA | |
| 39AD2002A01 | BAFFLE PLATE 39 OPEN, SLOTTED BAND MTRS | 1 EA | |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 03 LB | |
| 39AD2002A01 | BAFFLE PLATE 39 OPEN, SLOTTED BAND MTRS | 1 EA | |
| HA3154A09 | TB STUD 3/8-16 X 16. 25 | 4 EA | |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 05 GA | |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 4 EA | |
| LC0181 | CONNECTION LABEL | 1 EA | |
| NP2094E06B03 | NP LABEL W/BARCODE (PREM EFF HVAC MTR) | 1 EA | |
| 39PA1000 | PACKAGING GROUP 39 PRINT | 1 EA | |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreBrand
Baldor
Model
EHM2523T
Brand
Baldor
Model
EHM2523T-8
| Brand | Wiegmann |
| Model | HW-FGHP-200-275 |
| Brand | Winsmith |
| Model | E17CDTDN1000N4 |
SKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/