We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor EHM3313T is a 10 HP, 1770 RPM, 3-phase electric motor with a NEMA 215T frame and an Open Steel Band (OPSB) enclosure. This foot-mounted (F1) motor operates on 60 Hz power and is designed for general-purpose industrial applications such as pumps, fans, and conveyors. It features a 1.15 service factor and Class F insulation for reliable operation.
MODEL EHM3313T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,555.19 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPSB
Frame
215T
Frame Material
Steel
HP
10
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
127
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
17.45 in
Phase
3
Power Factor
82
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.375IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 10 |
|---|---|
| RPM | 1770 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 37J637T853G1 |
| Frame | 215T |
| Weight | 127. 000 LB |
| Multiplier | LS |
| Enclosure | OPSB |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3739M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | J |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 775965 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3739M |
| Elec. Spec | 37WGT853 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | OPSB |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 37J637 |
| Layout | 37LYJ637 |
| Frame | 215T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 6/16/2006 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 1/7/2013 |
| Leads | 9#14 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EHM3313T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 37J637T853G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 7/20/2006 | 39M 4P OPSB HOR 215T |
| Nameplate No. | NP2094E06B03 |
|---|---|
| CAT. NO. | EHM3313T |
| SPEC. | 37J637T853G1 |
| HP | 10 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMPS | 26-25/12. 5 |
| RPM | 1770 |
| FRAME | 215T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | H |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 91. 7 |
| PF | 82 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | 26 |
| DE | 6307 |
| ODE | 6206 |
| AUTO | N |
| MANUAL | N |
| NONE | Y |
| ENCL | OPSB |
| SN | |
| BLANK |
General Characteristics
| Full Load Torque | 29. 7 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 5. 51 Amps |
| Break-Down Torque | 86. 2 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 1. 18 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 46. 2 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 34°C |
| Locked-Rotor Torque | 51. 6 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 42°C |
| Starting Current | 88. 3 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 44 | 66 | 77 | 82 | 84 | 85 | 83 |
| Efficiency | 87. 6 | 91. 6 | 92. 3 | 91. 9 | 91 | 89. 8 | 91. 4 |
| Speed (RPM) | 1793 | 1785 | 1777 | 1769 | 1759 | 1749 | 1763 |
| Line Amperes | 6. 15 | 7. 79 | 9. 93 | 12. 5 | 15. 3 | 18. 5 | 14. 2 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity | |
|---|---|---|---|
| SA145345 | SA 37J637T853G1 | 1 EA | |
| RA134497 | RA 37J637T853G1 | 1 EA | |
| HA6361A01 | LIFTING LUG FOR 37, 39 & 40 FRAME (AUTOP | 2 EA | |
| 37CB3006 | 37 CB CASTING W/1. 38 LEAD HOLE @ 6: 00 | 1 EA | |
| 51XW2520A10 | . 25-20 X. 62, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 4 EA | |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA | |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA | |
| 37EP3200A15 | FR ENDPLATE MACH | 1 EA | |
| HW4500A19 | 1/4-28X1/4 SLOTTED PLUG F/S | 1 EA | |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA | |
| 91XN0540J08 | SCREW, 5-40 X 1/2', FHC, AS | 2 EA | |
| HW5100A06 | W2420-025 WVY WSHR (WB) | 1 EA | |
| 37EP3201A81 | PU ENDPLATE 213-5T FOR GSR & RELIEF | 1 EA | |
| HW4500A19 | 1/4-28X1/4 SLOTTED PLUG F/S | 1 EA | |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA | |
| XY3118A12 | 5/16-18 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA | |
| 37CB4516 | LIPPED LID FOR 37 FRAME NEC KOBX | 1 EA | |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA | |
| HW2501F21 | KEY, 5/16 SQ X 2. 375 | 1 EA | |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA | |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB | |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 028 GA | |
| HA3104A35 | THRUBOLT. 31-18 X 13. 687 | 4 EA | |
| 37AD2001A01 | BAFFLE PLATE, STAMPED | 2 EA | |
| LC0005 | CONN. DIA., TY M, 9-LD, DUAL VOLT, REVERSING | 1 EA | |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 1 EA | |
| NP2094E06B03 | NP LABEL W/BARCODE (PREM EFF HVAC MTR) | 1 EA | |
| 36PA1001 | PACKAGING GROUP | 1 EA | |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreBrand
Baldor
Model
EHM3313T
Brand
Baldor
Model
EHM3313T-8
SKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/