We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor CEWDM3616T is a 7.5 HP, 3450 RPM, 3-phase washdown duty electric motor with a NEMA 184TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for demanding food, beverage, and pharmaceutical applications, it features a C-face mounting flange, corrosion-resistant construction, and operates on 60 Hz power. This motor is part of Baldor's washdown product line, built for environments requiring frequent high-pressure cleaning.
MODEL CEWDM3616T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$2,700.75 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
184TC
Frame Material
Steel
HP
7.5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
101
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
18.04 in
Phase
3
Power Factor
93
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.125IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
230/460
| Output | 7. 5 |
|---|---|
| RPM | 3450 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 36F317S428G1 |
| Frame | 184TC |
| Weight | 100. 000 LB |
| Multiplier | WD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 3646M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | D |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783710 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3646M |
| Elec. Spec | 36WGS428 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 36F317 |
| Layout | 36LYF317 |
| Frame | 184TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 8/4/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/4/2013 |
| Leads | 9#16 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for CEWDM3616T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 36F317S428G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/5/2010 | 46M 2P TEFC HOR 184TC SP9 HOSE DOWN SE |
| Nameplate No. | NP1669L |
|---|---|
| CAT. NO. | CEWDM3616T |
| SPEC. | 36F317S428G1 |
| HP | 7. 5 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMP | 18. 5-16. 8/8. 4 |
| RPM | 3450 |
| FRAME | 184TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | L |
| DES | A |
| CLASS | F |
| NEMA-NOM-EFF | 89. 5 |
| PF | 93 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | 18. 5 |
| DE | 6206 |
| ODE | 6205 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
| BLANK |
General Characteristics
| Full Load Torque | 11. 37 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 2. 33 Amps |
| Break-Down Torque | 57. 9 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 1. 4623 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 39. 9 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 74°C |
| Locked-Rotor Torque | 48. 2 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 93°C |
| Starting Current | 91 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 64 | 85 | 90 | 93 | 94 | 94 | 94 |
| Efficiency | 86. 7 | 90. 6 | 90. 7 | 89. 8 | 88. 5 | 86. 6 | 89 |
| Speed (RPM) | 3570. 6 | 3538. 5 | 3504. 6 | 3468 | 3429 | 3385. 1 | 3445 |
| Line Amperes | 3. 14 | 4. 59 | 6. 43 | 8. 43 | 10. 5 | 12. 9 | 9. 67 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA200907 | SA 36F317S428G1 | 1 EA |
| RA188217 | RA 36F317S428G1 | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| 35GS1022A03SP | GASKET BOX. 125 THK WHITE NEOPRENE | 1 EA |
| 51XB1016A08 | 10-16X 1/2HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 36EP3101A57MW | FRONT ENDPLATE, MACH. W/WHITE EPOXY | 1 EA |
| HW4032A01 | BLACK DRAIN PLUG FOR WASH DOWN MOTORS | 3 EA |
| HW5100A05 | WVY WSHR F/205 & 304 BRGS | 1 EA |
| 36EP3301A27MW | PU ENDPLATE, MACH W/WHITE EPOXY | 1 EA |
| HW4032A01 | BLACK DRAIN PLUG FOR WASH DOWN MOTORS | 3 EA |
| HW4600B50SP | SEAL 1. 156 X 1. 874 X 0. 250 SINGLE LIP DB | 1 EA |
| 10XN2520S26 | 1/4-20X 1 5/8 HEX HD SS | 4 EA |
| 11XW1032S06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 3 EA |
| 36CB4518 | 36 LIPPED CB LID AUTOPHORETIC | 1 EA |
| 37GS3010SP | 1/16'WHITE LID GASKET | 1 EA |
| 59XW0832S07 | TAPTITE II, HEX WSHR UNSLTD SER, 410 S. S., | 4 EA |
| HA1005A03SP | SLINGER, OD 1. 750, ID. 938, 205 BRG | 1 EA |
| HW4600B36SP | V-RING SLINGER 1. 188 X 1. 690 X 0. 240 | 1 EA |
| HW2502E16 | #303 SS, SQ KEY 1/4 X 1. 750 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| MJ5001A01 | 46-665 RED SEALER | 0. 001 QT |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| HW3200A01 | 3/8-16X3/4 I-BLT WELDED F/S | 1 EA |
| 36CB3005A03W | 36 CB. 75 NPT @ 6 W/WHITE EPOXY | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 36FH4010 | IEC FH NO GREASER - W/AUTOPHERETIC PRIME | 1 EA |
| MG1025Z20 | ACTIVATOR WILKOFAST 060. 32 | 0. 01 GA |
| MG1025W11 | PAINT- 781-101 WILKOFAST WHITE EPOXY | 0. 022 GA |
| LB1164 | LABEL, WARNING AND DRAIN | 1 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| 36FN3000C01SP | EXFN, PLASTIC, 5. 25 OD, . 912 ID | 1 EA |
| HA3101S28 | THRUBOLT- 1/4-20 X 12. 50 SS | 4 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0005 | CONN. DIA., TY M, 9-LD, DUAL VOLT, REVERSING | 1 EA |
| NP1669L | SS WD SUPER-E UL CSA-EEV PREM REV MTG | 1 EA |
| 36PA1001 | PACKAGING GROUP | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreSKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreSKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreSKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreBrand
Electra/Grove Gear
Model
R8672219.00
Brand
Electra/Grove Gear
Model
R8672218.00
Brand
Baldor
Model
CEWDM3616T
Brand
Electra/Grove Gear
Model
R8672217.00
Brand
Electra/Grove Gear
Model
R8672215.00
| Brand | Boston Gear |
| Model | F730-5-B9-G |
SKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreSKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreSKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreSKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/