We never sell your data to third parties
Baldor VEFWDM3554T is a 1.5 HP, 1760 RPM three-phase washdown duty electric motor with a NEMA 145TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for food and beverage, pharmaceutical, and other washdown applications, it features a C-face mounting flange for direct coupling to pumps and gearboxes. This motor operates on 208-230/460V at 60 Hz with a 1.15 service factor and Class F insulation for reliable performance in demanding environments.
MODEL VEFWDM3554T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,358.28 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
No Mounting
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
145TC
Frame Material
Steel
HP
1.5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
43
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
13.28 in
Phase
3
Power Factor
72
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 1. 5 |
|---|---|
| RPM | 1760 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 35SS605M493G1 |
| Frame | 145TC |
| Weight | 43. 000 LB |
| Multiplier | WD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3526M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | E |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783709 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3526M |
| Elec. Spec | 35WGM493 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 35SS605 |
| Layout | 35LYSS605 |
| Frame | 145TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 11/22/2011 |
| Base | N |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/5/2013 |
| Leads | 9#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for VEFWDM3554T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 35SS605M493G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 3/16/2012 | 26M 4P TEFC VER 145TC WD SUPER-E | |
| 35H764M493G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 10/13/2010 | 26M 4P TEFC VER 145TC S. P. #9 (HOSE DOWN | |
| 35H764P802G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 1/5/2009 | 33M 4P TEFC VER 145TC SP9(HOSE DOWN | |
| 35H764Z540G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 11/21/2007 | 29M 4P TEFC VER 145TC SP9(HOSE DOWN |
| Nameplate No. | NP1669L |
|---|---|
| CAT. NO. | VEFWDM3554T |
| SPEC. | 35SS605M493G1 |
| HP | 1. 5 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMP | 4. 5-4. 4/2. 2 |
| RPM | 1760 |
| FRAME | 145TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | L |
| DES | B |
| CLASS | F |
| NEMA-NOM-EFF | 86. 5 |
| PF | 73 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | 4. 5 |
| DE | 6205 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
| BLANK |
General Characteristics
| Full Load Torque | 4. 47 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1. 37 Amps |
| Break-Down Torque | 19. 2 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 10. 66 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 9. 4 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 44°C |
| Locked-Rotor Torque | 13. 4 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 53°C |
| Starting Current | 18. 3 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 31 | 51 | 65 | 73 | 79 | 83 | 77 |
| Efficiency | 75. 9 | 84. 5 | 86. 8 | 87. 1 | 86. 4 | 85. 4 | 86. 7 |
| Speed (RPM) | 1790. 6 | 1781. 1 | 1770. 7 | 1760. 1 | 1748. 1 | 1734. 9 | 1753 |
| Line Amperes | 1. 44 | 1. 61 | 1. 86 | 2. 19 | 2. 58 | 2. 98 | 2. 42 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA200809 | SA 35E422M492G1 | 1 EA |
| RA188120 | RA 35E422M492G1 | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 35CB3007 | 35 CB CASTING W/. 88 DIA. LEAD HOLE | 1 EA |
| 51XB1016A07 | 10-16 X 7/16 HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 35EP3201A02 | FR ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| HA1100A03 | SCREEN, RODENT | 1 EA |
| 51XT1032A04 | 10-32X1/4 HX WA SL SR TYT (F/S) | 4 EA |
| HW1000A10 | #10 FLAT WASHER (SAE) | 4 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 35EP3401A05 | B/OPEN FACE MTD. ENDPLATE 35 FRAME 206 B | 1 EA |
| 35AD2001 | AIR BAFFLE | 1 EA |
| 15XF0632A06 | 6-32 X 3/8 PHILL PAN HD TYPE F | 4 EA |
| HA1102A08 | RODENT SCREEN 35 OPEN FACE MTD | 1 EA |
| 51XT1032A04 | 10-32X1/4 HX WA SL SR TYT (F/S) | 4 EA |
| HW1000A10 | #10 FLAT WASHER (SAE) | 4 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| 51XN1032A16 | 10-32 X 1. 000 HX WS SL SR | 2 EA |
| 35FH4006A04 | DRIP COVER SPECIAL, W/ AUTOPHERETIC PRIM | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 35CB4521 | 35 LIPPED CB LID (GALV & PHOSPH) | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HA1005A02SP | SLINGER, OD 2. 00, ID 1. 14, 206 BRG, | 1 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| 35FN3002A05SP | EXFN, PLASTIC, 6. 376 OD, . 638 ID | 1 EA |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| HA3100A12 | THRUBOLT 10-32 X 7. 375 | 4 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 017 GA |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| 35PA1066 | PACKING GROUP COMBINED PRINT | 1 EA |
| PK3082 | STYROFOAM CRADLE | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Brand
Electra/Grove Gear
Model
R8672237.00
Brand
Electra/Grove Gear
Model
R8672231.00
Brand
Electra/Grove Gear
Model
R8672230.00
Brand
Baldor
Model
VEJMM3615T
Brand
Baldor
Model
VEJMM3154T
| Brand | MRO Supply |
| Model | Y8004-LOGO-M-5PCK |
| Brand | Ringspann |
| Model | 4867.086.200.065h44 |
| Brand | Bonfiglioli |
| Model | BN71C4-8D17020100 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/