We never sell your data to third parties
Leeson 6439191261 0.75 HP, 1725 RPM, single-phase definite purpose motor with 56C NEMA frame and Totally Enclosed Non-Ventilated (TENV) enclosure. Operates on 115-230V at 60 Hz with Class B insulation. Stainless steel frame construction. Drive end and opposite drive end ball bearings (6203). 0.625" shaft diameter, 1.88" shaft length.
MODEL 6439191261
$682.88 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Current
9.8/4.9
Design code
N
Drive End Bearing Size
6203
Drive End Bearing Type
Ball
Duty
15 Minute
Efficiency
72
Electrical type
Capacitor Start Induction Run
Enclosure
TENV
Frame
56C
Frame Length
5.65
Frame Material
Stainless Steel
Frequency
60
Height
10
HP
0.75
Hz
60
Insulation Class
B
IP code
43
KVA code
K
KW
0.56
Length
13
Motor orientation
Horizontal
Number of Poles
4
Number of speeds
1
Opp. Drive End Bearing Size
6203
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
1
Power factor
68
RPM
1700 - 1800
Service factor
1.15
Shaft Diameter
0.625
Shaft Length
1.88
Shaft type
NEMA 56
Speed [Max]
1725
Starting method
Across The Line
Thermal protection
No Protection
UL
Recognized
Voltage
115-230
Width
8.66
Regal Beloit Leeson&Reg; 6439191261
UPC: 691720000014 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON AC Motor, 4-Pole, Application Type: Hoist Motors, Special Features: Capacitor Start Motors, 0.75 hp, 115/230 VAC, 9.8/4.9 A, 60 Hz, 1 ph, 1725 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Nonvented (TENV), 56C Frame, 0.63 in Dia x 1.88 in L Shaft, Selective CCW, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, 36.2 ft-lb, Round/C-Face Footless Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class B, Stainless Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 6.5 in Dia x 11.1 in L x 8.7 in H
Features:
- Stainless steel frame, base, capacitor case and conduit box cover
- 15 min duty cycle
- Drain holes located at 6:00 position
- Die cast aluminum end bells
- Capacitor case located at 12:00
Specs:
| Type | 4-Pole |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Dimensions | 6.5 in Dia x 11.1 in L x 8.7 in H |
| Voltage Rating | 115/230 VAC |
| Amperage Rating | 9.8/4.9 A |
| Mounting Type | Round/C-Face Footless |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 1725 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Nonvented (TENV) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 56C |
| Rotation | Selective CCW |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 0.75 hp |
| Phase | 1 ph |
| Torque Rating | 36.2 ft-lb |
| Shaft Size | 0.63 in Dia x 1.88 in L |
| Insulation Class | Class B |
| Application Type | Hoist Motors |
| Special Features | Capacitor Start Motors |
| Service Factor | 1.15 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
CE/CSA Certified | UL Listed
1 Year
SKU: 2526415
5hp single phase lasson motor
Delivery was fast and easy. This is my 2nd motor from mrosupply. I have installed this motor last weekend and I am very satisfied so for..
Read moreSKU: 2526202
120997.00 2hp 3450rpm motor for 10" uni-saw
Excellent customer service. Motor arrived on time, packed in a reinforced box, no damage. I highly recommend MROSUPPLY for anything you need.
Read more| Brand | NTN Bearing |
| Model | M533310 |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | 30208UP4 |
SKU: 2526415
5hp single phase lasson motor
Delivery was fast and easy. This is my 2nd motor from mrosupply. I have installed this motor last weekend and I am very satisfied so for..
Read moreSKU: 2526202
120997.00 2hp 3450rpm motor for 10" uni-saw
Excellent customer service. Motor arrived on time, packed in a reinforced box, no damage. I highly recommend MROSUPPLY for anything you need.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/