We never sell your data to third parties
Hubbell GFHW23005 is a heavy-duty GFCI receptacle rated 30A at 250V AC. It features manual reset for reliable ground fault protection in industrial and commercial applications. The robust construction ensures durability in demanding environments.
MODEL GFHW23005
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$485.33 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
30A
Voltage
250V AC
Hard wired, manual set GFCI
Specifications
| GFCI Product Type | |
|---|---|
| Amperage | 30A |
| Voltage | 250V AC |
| Set Style | Manual |
| Alarm | None |
| Trip Level | 4-6 mA |
| Trip Time | 0.025 seconds |
| Frequency | 60Hz |
| Max Humidity | 0.95 |
| Operating Temp | Deg F -30 to 150 (Deg C -30 to 66) |
| UPC Number | 78358500521 |
| Weight in LBs | 1.6 |
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
GFHW13115
Brand
Hubbell Wiring
Model
GFHW23115
Brand
Hubbell Wiring
Model
GFHW33015
Brand
Hubbell Wiring
Model
GFHW13015
Brand
Hubbell Wiring
Model
GFHW13105
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | GFHW430 |
| Brand | PEER Bearing |
| Model | POBS5006 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-601035 |
| Brand | System Plast |
| Model | NT5-R220 |
| Brand | LS Electric |
| Model | 02145450UL |
| Brand | PEER Bearing |
| Model | LM67010 |
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/