We never sell your data to third parties
Hubbell H1001 straight male L/T connector with 1" steel insulation. Designed for industrial wiring applications requiring a durable, reliable connection.
MODEL H1001
This vendor has a minimum order quantity of 58. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$7.43 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 58
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Application
For use with Liquidtight Metal conduit and PolyTuff I Non-Metallic conduit
Length overall (mm)
1.687 in
Material
Steel, Zinc Plated
Style
Straight
Thread size
1"-11-1/2 NPT
Trade size
1
Width (mm)
1.719 in
Specifications
| Product Type | Liquidtight System |
|---|---|
| Liquidtight System Type | Flexible Metallic LiquidTight Non-Insulated Connectors |
| Liquidtight Connector Body Style | Straight |
| Trade Size | 1" |
| Effective Operating Temperature | -40°F to +225°F (-40°C to +107°C) |
| Hazardous Locations | Class I, Div.2 NEC 501-4b, Class II, Div.1 NEC 502-4a2, Class II, Div.2 NEC 502-4b2, Class III, Div.1 NEC 503-3a2, Class III, Div.2 NEC 503-3b |
| Dimension A | 1.68" (42.7) |
| Dimension B | .66" (16.8) |
| Dimension C A/C | 1.95" (50.0) |
| Dimension C A/F | 1.69" (42.9) |
| Dimension D | 1.06" (26.9) Throat Dia. |
| Dimension E A/C | 1.73" (43.9) |
| Dimension E A/F | 1.56" (39.6) |
| Certifications | UL Listed, CSA Certified |
| UPC Number | 78358503404 |
| Weight in LBs | 0.35 |
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
P100NGYA
Brand
Hubbell Wiring
Model
H1004
Brand
Hubbell Wiring
Model
P1009NGY
Brand
Hubbell Wiring
Model
G1100M1
Brand
Hubbell Wiring
Model
H100
| Brand | Thomson Linear |
| Model | HD24B017-0350COO1EES |
| Brand | NK North America Inc. |
| Model | K0573.04002055 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBL560MI5W |
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/