We never sell your data to third parties
Hubbell H20091 is a 90 degree male L/T connector with 2 steel inserts, designed for industrial wiring applications. This connector provides reliable strain relief and secure cable termination in tight spaces.
MODEL H20091
This vendor has a minimum order quantity of 10. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$43.21 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 10
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Application
For use with Liquidtight Metal conduit and PolyTuff I Non-Metallic conduit
Material
Iron, Zinc Plated
Style
90
Thread size
2"-11-1/2 NPT
Trade size
2
Width (mm)
3.000 in
Specifications
| Product Type | Liquidtight System |
|---|---|
| Liquidtight System Type | Flexible Metallic LiquidTight Non-Insulated Connectors |
| Liquidtight Connector Body Style | Straight |
| Trade Size | 2" |
| Effective Operating Temperature | -40°F to +225°F (-40°C to +107°C) |
| Hazardous Locations | Class I, Div.2 NEC 501-4b, Class II, Div.1 NEC 502-4a2, Class II, Div.2 NEC 502-4b2, Class III, Div.1 NEC 503-3a2, Class III, Div.2 NEC 503-3b |
| Dimension A | 2.28" (57.9) |
| Dimension B | .69" (17.5) |
| Dimension C A/C | 3.08" (78.0) |
| Dimension C A/F | 2.87" (72.9) |
| Dimension D | 2.06" (52.3) Throat Dia. |
| Dimension E A/C | 3.32" (84.3) |
| Dimension E A/F | 2.90" (73.7) |
| Certifications | UL Listed, CSA Certified |
| UPC Number | 78358503408 |
| Weight in LBs | 2.45 |
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
H20091
Brand
Hubbell Wiring
Model
P200NGY
Brand
Hubbell Wiring
Model
H200
Brand
Hubbell Wiring
Model
P200NBK
Brand
Hubbell Wiring
Model
G1200
| Brand | Remke |
| Model | 202F0030T |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | WT10-350-30-LLUKNTB |
| Brand | Siemens Controls |
| Model | 3TY6463-0AQ0 |
| Brand | Siemens Controls |
| Model | C79458-L2343-A2 |
| Brand | Cooper Wiring |
| Model | 4150W-BOX |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | T10-50-30M-LLUSHBNT |
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/