We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBL2720SR LKG S/SHRD RCPT L15-30R SURF MT GY
MODEL HBL2720SR
This vendor has a minimum order quantity of 6. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$83.43 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 6
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
30A
Color
Gray
HP
3
Voltage
3 Phase 250V AC
3P4W, 30A 3PH 250V, L15-30R, Gray Surface Mount Housing
Specifications
| Product Type | |
|---|---|
| Product Item | Single Receptacle |
| Wiring Scheme | 3-Pole, 4-Wire Grounding |
| Amperage | 30A |
| Voltage | 3 Phase 250V AC |
| NEMA Configuration | L15-30R |
| Item Style | Shrouded |
| Item Version | Straight |
| Device Color | Gray |
| Horsepower | 3 |
| Terminal Retainer Material | Clear polycarbonate |
| Housing Material | Impact modified PBT |
| Terminal Clamp Material | Steel, nickel plated.080" Curved, scalloped |
| Terminal Screw Material | #10-32 Brass (white finish on neutral screw when used) Multi-drive |
| Ground Screw Material | #10-32 Brass (Green) |
| Body Contact Carrier Material | Natural White Nylon |
| Contact Spring Material | .031" Brass |
| Spring Binding Plate Material | .031" Brass |
| Mounting Screw Material | Steel, zinc plated |
| Ground Contact Material | .031" Brass |
| Rivet Material | Steel |
| Ratings | Molded In or Stamped On |
| Catalog No | Permanently ink marked on product |
| Dielectric Voltage Withstand | 2, 000V minimum |
| Current Interrupting | Certified for current interrupting at full rated current |
| Temperature Rise | Max 30C temperature rise at full rated current after 50 cycles of overload at 150% of rated current at a power factor of.75. |
| Terminal Accommodation | 30A #10 AWG |
| Terminal Identification | Terminals identified in accordance with UL 498 (X, Y, Z, White, Green) |
| Flammability | UL 94 VO for Receptacles and Inlets. HB or better for Plugs and Connectors. |
| Operating Temperatures | Maximum Continuous 75 C Minimum -40 C (w/o impact) |
| Housing and Flange Material | Gray Valox 357U |
| Mounting Plate Material | Galvanized steel |
| Listings | FED SPEC UL/CSA |
| UPC Number | 783585234748 |
| Weight in LBs | 0.65 |
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
HBL2721S
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL2720AR
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL2720SR
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/