We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell HBL300MBN is a single pole male plug rated for 300 amps. The brown nylon construction provides durability for industrial power distribution applications. This plug is designed for use with Hubbell pin and sleeve connectors.
MODEL HBL300MBN
This vendor has a minimum order quantity of 10. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$46.71 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 10
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
300 A
Color
Brown
Current / amperage rating
300 A
Style
Male
Type
Plugs
Voltage rating description
600V AC/DC
Heavy Duty Products, Single Pole Devices, Industrial Grade, Male, Plug, 300A 600V AC/DC, Single Conductor, Double Set Screws, Brown
- Insulgrip® Style Housing for Superior Gripping
- Non-Conductive Retaining Screw locks contacts in place
- Large Raised Alignment Arrow aids in the mating of devices
Product Details
General
| Color | Brown |
| Performance |
|
| Series | Series 16 |
| Style | Male |
| Type | Plugs |
| UPC | 783585112107 |
Electrical Ratings
| Amperage Rating | 300 A |
| Current / Amperage Rating | 300 A |
| Voltage Rating Description | 600V AC/DC |
Certifications and Compliance
| Industry Standard(s) |
|
Logistics
| Carton Quantity | 10 |
SKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read more| Brand | Bunting Bearings |
| Model | AA230402 |
| Brand | LS Electric |
| Model | 0627050263 |
| Brand | MRO Supply |
| Model | D212134 |
SKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/