We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBL3525C LKG FLG-RCPT 20A 250V/10A 600V 4P5W
MODEL HBL3525C
This vendor has a minimum order quantity of 3. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$170.00 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 3
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
20A
Color
White
Voltage
Multi Rated
4P5W, 20A 250V/10A 600V AC, Non-NEMA, White Nylon
Specifications
| Product Type | |
|---|---|
| Product Item | Flanged Inlet |
| Wiring Scheme | 4-Pole, 5-Wire Grounding |
| Amperage | 20A |
| Voltage | Multi Rated |
| NEMA Configuration | Non-NEMA |
| Item Style | Standard |
| Device Color | White |
| Terminal Retainer Material | Clear polycarbonate |
| Terminal Clamp Material | .08" (2) steel-nickel plated |
| Terminal Screw Material | #10-32 Brass (white finish on neutral screw when used) Multi-drive |
| Ground Screw Material | #10-32 Brass (green finish) Multi-drive |
| Body Holding Screw Material | Steel, zinc plated Multi-drive |
| Body Contact Carrier Material | Natural White Nylon |
| Contact Spring Material | Brass |
| Spring Binding Plate Material | Brass |
| Flanged Casing Material | Natural White Nylon |
| Mounting Screw Material | Nickel-plated Brass Round head screws |
| Ground Contact Material | .031" (.8) Brass |
| Ratings | Molded In or Stamped On |
| Catalog No | Permanently ink marked on product |
| Dielectric Voltage Withstand | 2, 000V minimum |
| Current Interrupting | Certified for current interrupting at full rated current |
| Temperature Rise | Max 30C temperature rise at full rated current after 50 cycles of overload at 150% of rated current at a power factor of.75. |
| Terminal Accommodation | 30A #10 AWG |
| Terminal Identification | Terminals identified in accordance with UL 498 (X, Y, Z, White, Green) |
| Flammability | HB or better per UL 94 or CSA 22.2 No.0.6 |
| Operating Temperatures | Maximum Continuous 75 C Minimum -40 C (w/o impact) |
| Listings | UL/CSA |
| UPC Number | 783585039947 |
| Weight in LBs | 0.35 |
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
HBL3523C
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL3525C
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBLT3521
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL3520
| Brand | Alemite |
| Model | 394051-2 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | CR15ITRM1 |
| Brand | Dixon |
| Model | 0804 |
| Brand | Cooper Wiring |
| Model | AHL1520PBK |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | C332C6WA |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HCNA05420 |
| Brand | PEER Bearing |
| Model | PP-5Z-SETS-NL |
| Brand | Vernon Devices |
| Model | TBB-00021450 |
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/