We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBL4729VBK LKG VAL CONN 15A 125V L5-15R BK
MODEL HBL4729VBK
This vendor has a minimum order quantity of 21. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$21.29 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 21
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
15 A
Cable range
0.220 - 0.660 in
Color
Black
Connectivity
Pressure Terminal Screws
Cord range
0.220 in-0.660 in(5.6-16.8)
Current / amperage rating
15 A
Current rating
15 A
Dielectric strength
Withstands 2,000V minimum
Dimensions
1.50 in x 1.50 in x 2.59 in
Environmental conditions
Indoor Dry Unless Protected By Additional Means
Height
2.59 in
Insulation
Insulated Body
Length
1.50 in
Material
Nylon
Material - mounting hardware
Cord Mounted
Nema Rating
L5-15R
Number of poles
2-Pole
Number of wires
3-Wire
Operating temperature
Maximum continuous 75C and minimum -40C without Impact
Temperature rating
-40 C w/o impact, -25 with impact.
Voltage
125 V
Voltage rating description
125 V
Width (in)
1.50
Wire size
#18 AWG to #12 AWG
Locking Devices, Twist-Lock®, Valise®, Female Connector Body, 15A 125V, 2-Pole 3-Wire Grounding, NEMA L5-15R, Screw Terminal, Black Nylon.
- Two captive multiple drive assembly screws
- Totally insulated impact and crush resistant nylon body
- Powerful cord grips prevent conductor slippage and strain on wiring terminals
Standard Product
Product Details
General
| Application | Heavy Duty Industrial |
| Color | Black |
| Cord Range | 0.220"-0.660"(5.6-16.8) |
| Environmental Conditions | Indoor Dry Unless Protected By Additional Means |
| Insulation | Insulated Body |
| Item Type | 15A Valise® Connector |
| Material | Nylon |
| Material - Mounting Hardware | Cord Mounted |
| Number Of Poles | 2-Pole |
| OEM Brand Name | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Operating Temperature | Maximum continuous 75°C and minimum -40°C without Impact |
| Performance |
|
| Temperature Rating | Maximum Continuous: 75° C; Minimum Continuous: -40° C w/o impact, -25° with impact. |
| Type | Connector Body |
| UPC | 783585043289 |
Dimensions
| Dimensions | 1.50 in x 1.50 in x 2.59 in |
| Display Size | Standard |
| Height | 2.59 in |
| Length | 1.50 in |
| Weight | 0.15 lb |
| Width | 1.50 in |
Electrical Ratings
| Amperage Rating | 15 A |
| Connectivity | Pressure Terminal Screws |
| Current / Amperage Rating | 15 A |
| Current Rating | 15 A |
| Dielectric Strength | Withstands 2,000V minimum |
| Voltage Rating | 125 V |
| Voltage Rating Description | 125 V |
Conductor Related
| Cable Range | 0.220 - 0.660 in |
| Number Of Wires | 3-Wire |
| Wire Size | #18 AWG to #12 AWG |
Certifications and Compliance
| Industry Standard(s) |
|
| Nema Rating | L5-15R |
Logistics
| Carton Quantity | 10 |
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
HBL4729VBK
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL4723VBK
| Brand | Hammond Power Solutions |
| Model | CRX02D4AE |
| Brand | Kipp |
| Model | K2126.2512010X30 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | NSC5EB10 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | PH1005PG005 |
| Brand | Kipp |
| Model | K0435.251518 |
| Brand | Saginaw Control |
| Model | SCE-AC5100B120VSS |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBL2730AR |
| Brand | SKF Bearing |
| Model | HMV 48E |
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/