We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell HBL516B6W is a watertight flanged inlet rated 16A at 415V. It features a 4-pole 5-wire grounding configuration and a white nylon housing. Designed for industrial environments requiring a sealed connection, this inlet meets IP67 standards for dust and water ingress protection.
MODEL HBL516B6W
This vendor has a minimum order quantity of 3. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$178.57 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 3
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
16 A
Application
High Ampacity Watertight Connections
Color
Red
Connectivity
Pressure Terminal Screws
Current / amperage rating
16 A
Current rating
16 A
Dielectric strength
Withstands 3000V Minimum in
Display size
Standard Sized Product
Environmental conditions
Watertight
Insulation
Insulated Body
Item type
Single Flanged
Material
Thermoplastic
Material - mounting hardware
Screw Mounting
Nema Rating
Non-NEMA
Number of poles
4-Pole
Number of wires
5-Wire
OEM brand name
Hubbell wiring device-kellems
Phase
Single phase
Series
HBL Heavy Duty
Style
Standard Service
Temperature rating
-40 C w/o impact
Type
Watertight Inlet
Voltage rating description
220/380 V;240/415 V
Wattage
6640
Wire size
#14 AWG
Heavy Duty Products, IEC Pin and Sleeve Devices, Industrial Grade, Male, Flanged Inlet, 16A 380/415V, 4-Pole 5- Wire Grounding, Terminal Screws, Red, Watertight
- Rugged one-piece housing
- Thermoset polyester contact carrier
- Solid one-piece pins for reliable electrical contact
Watertight
Product Details
General
| Application | High Ampacity Watertight Connections |
| Color | Red |
| Environmental Conditions | Watertight |
| Insulation | Insulated Body |
| Item Type | Single Flanged |
| Material | Thermoplastic |
| Material - Mounting Hardware | Screw Mounting |
| Number Of Poles | 4-Pole |
| OEM Brand Name | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Performance |
|
| Series | HBL Heavy Duty |
| Style | Standard Service |
| Temperature Rating | Maximum Continuous: 75° C; Minimum Continuous: -40° C w/o impact |
| Type | Watertight Inlet |
| UPC | 783585405186 |
Dimensions
| Display Size | Standard Sized Product |
Electrical Ratings
| Amperage Rating | 16 A |
| Connectivity | Pressure Terminal Screws |
| Current / Amperage Rating | 16 A |
| Current Rating | 16 A |
| Dielectric Strength | Withstands 3000V Minimum in |
| Phase | Single Phase |
| Voltage Rating |
|
| Voltage Rating Description | 220/380 V;240/415 V |
| Wattage | 6640 |
Conductor Related
| Number Of Wires | 5-Wire |
| Wire Size | #14 AWG |
Certifications and Compliance
| Industry Standard(s) |
|
| Nema Rating | Non-NEMA |
Logistics
| Carton Quantity | 10 |
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
HBL516C6W
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL516B6W
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL516P6W
| Brand | Gates Rubber |
| Model | TP1890-14MGT-85 |
| Brand | Dongan |
| Model | 50-0250-585 |
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/