We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBL5261IWR WR RCPT SING SB HD 15A 125V WH
MODEL HBL5261IWR
This vendor has a minimum order quantity of 15. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$29.00 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 15
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
15A
HP
0.5
Voltage
125V
2-Pole 3-Wire Grounding, 15A 125V, 5-15R, Flush Nylon Face, Back and Side Wired, Ivory
Specifications
| Product Type | |
|---|---|
| Receptacle Style | Single |
| Face Shape | Traditional |
| Standard | NEMA |
| Amperage | 15A |
| Voltage | 125V |
| Poles and Wires | 2 Pole, 3-Wire Grounding |
| Wiring Method | Back and Side |
| Hospital Grade? | No |
| Receptacle Grade | Extra Heavy Duty, Weather Resistant |
| Face Style | Finder Groove |
| Color | |
| NEMA No. | 5-15R |
| Horsepower | 0.5 |
| Type | 2 Pole, 3 Wire, Grounding |
| Rating | 15A, 125V |
| Certification | UL Listed to UL 498 File E2186, Guide RTRT Fed Spec WC596G, Meets WD-6 requirements, Certified to CSA, C22.2, No.42 File 285. |
| Terminal Screw Material | #8-32 Brass /Ni plated for neutral |
| Ground Screw Material | #8-32 Brass, Multiple Drive (Green) |
| Top Material | Nylon |
| Base Material | Reinforced PET |
| Power Contacts Material | .032" (.81) Brass |
| Mounting Strap Material | .050" (1.3) Brass |
| Auto Ground Clip Material | Stainless Steel |
| Mounting Screw Material | Steel-Zinc Plated |
| Dielectric Voltage | Withstands 2, 000V minimum. |
| Current Interrupting | Certified for current interrupting at full rated current. |
| Temperature Rise | Max 30°C temperature rise at full rated current after 50 cycles of overload at 150% of rated current at a power factor of 75%.. |
| Terminal Identification | Terminals identified in accordance with UL498 (Brass, White, Green). |
| Terminal Accommodation | #14-#10 AWG copper stranded or solid conductor only. |
| Product Identification | Ratings are a permanent part of the device. |
| Flammability | UL 94 V2 or better |
| Operating Temperatures | Maximum continuous 75°C, minimum -40°C (w/o impact). |
| UPC Number | 783585320625 |
SKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
HBL52CM61
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL5261RT
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL5284
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL5261I
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL5261IWR
| Brand | Pramet |
| Model | 6761037 |
| Brand | TB Woods |
| Model | 4L390R |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | SDAF-538 |
| Brand | FYH Bearing |
| Model | UCC315C4 |
| Brand | Habasit America |
| Model | C1200LINKDPAA |
| Brand | Dixon |
| Model | SCCW200 |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | 21311V1 |
| Brand | Pramet |
| Model | CCMT 21.50.5-FF:T8315 |
SKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/