We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBL5302 DUP RCPT 15A 277V 7-15R BR
MODEL HBL5302
This vendor has a minimum order quantity of 13. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$33.71 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 13
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
15A
HP
2
Voltage
277V AC
2-Pole 3-Wire Grounding, 15A 277V AC, 7-15R, Flush, Back & Side Wired, Brown
Specifications
| Product Type | |
|---|---|
| Receptacle Style | Duplex |
| Face Shape | Traditional |
| Standard | NEMA |
| Amperage | 15A |
| Voltage | 277V AC |
| Poles and Wires | 2 Pole, 3-Wire Grounding |
| Wiring Method | Back and Side |
| Hospital Grade ? | No |
| Receptacle Grade | Compact Spec Grade |
| Face Style | Finder Groove |
| Color | |
| NEMA No. | 7-15R |
| Horsepower | 2 |
| Type | 2 Pole, 3 Wire, Grounding |
| Rating | 15A, 277V |
| Certification | UL Listed to UL 498 File E2186, Guide RTRT Fed Spec WC596G, Meets WD-6 requirements, Certified to CSA, C22.2, No.42 File 285. |
| Terminal Screw Material | #8-32 Brass /Ni plated for neutral |
| Ground Screw Material | #8-32 Brass, Multiple Drive (Green) |
| Top Material | Phenolic |
| Base Material | Phenolic |
| Power Contacts Material | .031" (.8) Phosphor Bronze |
| Mounting Strap Material | .050" (1.3) Steel -plated |
| Auto Ground Clip Material | Stainless Steel |
| Mounting Screw Material | Steel-Zinc Plated |
| Dielectric Voltage | Withstands 2, 000V minimum. |
| Current Interrupting | Certified for current interrupting at full rated current. |
| Temperature Rise | Max 30°C temperature rise at full rated current after 50 cycles of overload at 150% of rated current at a power factor of 75%. . |
| Terminal Identification | Terminals identified in accordance with UL498 (Brass, White, Green). |
| Terminal Accommodation | #14-#10 AWG copper stranded or solid conductor only. |
| Product Identification | Ratings are a permanent part of the device. |
| Flammability | UL 94 V2. |
| Operating Temperatures | Maximum continuous 75°C, minimum -40°C (w/o impact). |
| UPC Number | 783585014241 |
| Weight in LBs | 0.250 |
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
HBL5302
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL5324
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL5929
| Brand | Link-Belt |
| Model | 10421245 |
| Brand | DAREX INDUSTRIAL |
| Model | LEX050 |
| Brand | Wiegmann |
| Model | HW-161408CHSC |
| Brand | Dormer Pramet |
| Model | 5969772 |
| Brand | Rexnord |
| Model | 10075609 |
| Brand | NSI Industries |
| Model | EPC2 |
| Brand | Remco Products |
| Model | 6906 |
| Brand | NoTrax |
| Model | 131R0048RB |
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/