We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBL5469VY VALISE CONN 20A 250V 6-20R VY
MODEL HBL5469VY
This vendor has a minimum order quantity of 13. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$33.36 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 13
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
20 A
Application
Industrial/Commercial
Color
Yellow
Conductor range
#14 AWG to #12 AWG
Connectivity
Screw terminals
Cord range
0.220"-0.660" (5.6-16.8)
Current / amperage rating
20 A
Current rating
20 A
Dielectric strength
Withstands 2,000V minimum
Dimensions
2.38 in x 1.25 in x 0.88 in
Display size
Standard
Environmental conditions
Indoor Dry Unless Protected By Additional Means
Height
0.88 in
Insulation
Insulated Body
Item type
Valise
Length
2.38 in
Material
Nylon
Material - mounting hardware
Cord Mounted
Nema Rating
6-20R
Number of conductors
3-Wire Grounding
Number of poles
2-Pole
Number of wires
3-Wire
OEM brand name
Hubbell wiring device-kellems
Operating temperature
Maximum continuous 75C and minimum -40C without Impact
Series
Valise
Style
Standard
Temperature rating
Max Continuous- 75 Degrees C, Min -40 without impact
Type
Connector Body
Voltage
250 V
Voltage rating description
250 V
Wattage
5000 W
Width (in)
1.25
Wire size
#18 AWG to #12 AWG
Hubbell Wiring Device-Kellems HBL5469VY
UPC: 783585013190 | UNSPSC: 39121421 | GTIN: 00783585013190
Wiring Devices > Straight Blade Devices > Straight Blade Connectors
Wiring Device-Kellems Valise Straight Blade Connector, Female Grounding Insulated, 250 VAC, 20 A, 2 hp, 2 Pole, 3 Wires, NEMA 6-20R, Commercial/Industrial Grade, IP20 Enclosure, 0.22 to 0.66 in Diameter Cord, -40 to 75 deg C, Threaded Terminal, Composite, Yellow, 2-5/8 in L x 1-1/2 in W x 1-1/8 in H Dimensions
Features:
- Hinged one-piece body design for easy assembly
- Powerful, offsetting cord grips clamp on individual conductors
- Assembly screws are captive and will not fall out while wiring
- Withstands 2000 VAC minimum dielectric voltage
- 18 to 12 AWG copper conductor terminal accommodation
- Certified for current interrupting at full rated current
- -40 to 75 deg C operating temperature
Specs:
| Type | Female Grounding Insulated |
|---|---|
| Color | Yellow |
| Grade | Commercial/Industrial |
| Material | Composite |
| Dimensions | 2-5/8 in L x 1-1/2 in W x 1-1/8 in H |
| Voltage Rating | 250 VAC |
| Amperage Rating | 20 A |
| NEMA Rating | NEMA 6-20R |
| Enclosure | IP20 |
| Temperature Rating | -40 to 75 deg C |
| Number of Wires | 3 |
| Horsepower | 2 hp |
| Number of Poles | 2 |
| Terminal Type | Threaded |
| Cord Diameter | 0.22 to 0.66 in |
Packaging:
| Length | 2.91 in |
|---|---|
| Width | 1.6 in |
| Height | 1.6 in |
| Weight | 0.15 lb |
Certifications/Standards:
UL 498, File No. E1706 Listed | UL 94-HB Flammability Rating | CSA C22.2 No. 42, 280 | NEMA WD1/WD5 | RoHS Compliant
SKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
HBL5469VY
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL5552B
| Brand | LS Electric |
| Model | 1344001400 |
| Brand | RAB Lighting |
| Model | STRP440-835U/MVS |
| Brand | Grundfos |
| Model | 96082120 |
| Brand | LS Electric |
| Model | 02140638UL |
| Brand | LS Electric |
| Model | 02142126UL |
| Brand | LS Electric |
| Model | 0628039863 |
| Brand | RAB Lighting |
| Model | EZPAN1X4-30/D10 |
SKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/