We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring NS802W PLATE FRAMEDECORATORW/2HDMIFFWH
MODEL NS802W
This vendor has a minimum order quantity of 5. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$97.00 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 5
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Accessory type
Frames
Application - for use on
Audio Video
Connectivity
Plug-N-Play
Contact
Beryllium Copper
Contact resistance
100 Ohm
Environmental conditions
Indoor Dry Unless Protected By Additional Means
EU RoHS indicator
Yes
Industry Standard(s)
UL Listed
Material - mounting hardware
Snap-On- Snap-Fit
Number of ports
2
Size
2-Gang;4-Gang
Temperature rating
Per TIA
Type
Accessories
Type of use
Audio Video
Withstand voltage
1000V RMS, 1414V DC
Hubbell Wiring Device-Kellems NS802W
UPC: 883778503924 | UNSPSC: 39121444 | GTIN: 00883778503924
Audio & Video > Audio Video Jacks & Insert Modules > A/V HDMI Jacks & Insert Modules
Wiring Device-Kellems netSELECT HDMI Frame, Decorator Standard, Plug-N-Play/Female x Female Connector, Snap-Fit/Snap-On Mounting, 1 Gangs, 2 Ports, For Use With: iSTATION HDMI Extender and Cable, Thermoplastic, White
Features:
- High impact thermoplastic frame
- Thumbscrew prevents accidental disconnection only when used with Hubbell HDMI patch cords
- 4 in flexible extension reduces bend radius issues in confined spaces
- Connector flush to frame face
- Connector sized to fit in 1 in conduit
Specs:
| Type | Decorator Standard |
|---|---|
| Color | White |
| Suitable For Use With | iSTATION™ HDMI Extender and Cable |
| Material | Thermoplastic |
| Mounting Type | Snap-Fit/Snap-On |
| Connector Type | Plug-N-Play/Female x Female |
| Number of Gangs | 1 |
| Number of Ports | 2 |
Packaging:
| Length | 8.8 in |
|---|---|
| Width | 5.0 in |
| Height | 1.4 in |
| 0.6 lb |
Certifications/Standards:
RoHS Compliant | HDMI 1.4b | TIA/EIA-568 | UL Listed
SKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
NS802BK
Brand
Hubbell Wiring
Model
NS802W
Brand
Hubbell Wiring
Model
NS801W
Brand
Hubbell Wiring
Model
NS802I
Brand
Hubbell Wiring
Model
NS802GY
| Brand | Nachi Bearing |
| Model | 22332EW33KC3 |
| Brand | Rexnord |
| Model | 81416531 |
| Brand | TB Woods |
| Model | 3V504 |
| Brand | Cooper Wiring |
| Model | L1420R |
| Brand | Reiff & Nestor |
| Model | 81703 |
| Brand | Pramet |
| Model | 6751668 |
| Brand | Vernon Devices |
| Model | TBB-00020800 |
| Brand | Vernon Devices |
| Model | TBB-00021100 |
SKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/