We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBL45123R220WM1 CORD REEL W/(2) DUPLEX 45 12/3 BK POB
MODEL HBL45123R220WM1
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$748.00 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
20 A
Yes
Amperage Rating
20 A
Bench/Ceiling Reel Mounting
Yes
Conductor
12 AWG
Conductor Size
12 AWG
Cord Length
45 ft
greater current carrying capacity
12 AWG cord for
Length
45 ft Cord
Multi-position guide arm
Yes
NEMA 5-20R Receptacle
Yes
Number of Outlets
2
Outlets
2
Positive latch maintains desired cord length
Yes
Steel
Yes
Steel Reel
Yes
VAC
125
Voltage Rating
125 VAC
White
Yes
With white reel housing
Yes
Hubbell Wiring Device-Kellems HBL45123R220WM1
UPC: 783585567198 | UNSPSC: 26121635 | GTIN: 00783585567198
Wiring Devices > Extension Cords & Outlet Strips > Extension Cord Reels - Retracting
Wiring Device-Kellems Industrial Power Cord Reel, 125 VAC, 20 A, 45 ft Cord Length, 12 AWG Conductor, Steel Reel, Bench/Ceiling Reel Mounting, NEMA 5-20R Receptacle, 2 Outlets, Steel, White
Features:
- Durable, corrosion resistant steel construction design with powder coat finish
- Multi-position guide arm
- Positive latch maintains desired cord length
- 12 AWG cord for greater current carrying capacity
- Plug-in 5 ft L power cord requires no electrical wiring
- With white reel housing
Specs:
| Color | White |
|---|---|
| Material | Steel |
| Voltage Rating | 125 VAC |
| Amperage Rating | 20 A |
| Cord Length | 45 ft |
| Number of Outlets | 2 |
| Conductor Size | 12 AWG |
| Receptacle Type | NEMA 5-20R |
| Reel Material | Steel |
| Reel Mounting Type | Bench/Ceiling |
Packaging:
| Length | 17.25 in |
|---|---|
| Width | 12.25 in |
| Height | 18.3 in |
Certifications/Standards:
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read more| Brand | Dichtomatik |
| Model | S05-16X24X6 |
| Brand | Harwal |
| Model | 171 x 179 x 13.5U45 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | 14MGT-2828-20 |
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 440L-R4J0480YD |
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 2801-NC17A |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | 81218 P/6 |
| Brand | MRO Supply |
| Model | 88038 |
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/