We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBL5262RFC2I RF CTRL RCPT FULL CTRLD 15A 5-15R IV
MODEL HBL5262RFC2I
This vendor has a minimum order quantity of 4. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$133.71 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 4
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
15 A
Color
Ivory
Connectivity
Back Wired
Current / amperage rating
15 A
Current rating
15 A
Dielectric strength
Withstands 2,000V minimum
Display size
Standard Sized Product
Material - mounting hardware
Screw Mounting
Nema Rating
5-15R
Number of poles
2-Pole
Number of wires
3-Wire
OEM brand name
Hubbell wiring device-kellems
Operating temperature
0 to 40C Relative Humidity (non-condensing) 0% to 95% (w/o impact)
Series
Switched Receptacles
Style
Wireless
Voltage
125 V
Voltage rating description
125 V
Wire size
#14 AWG to #10 AWG
Hubbell Wiring Device-Kellems HBL5262RFC2I
UPC: 783585401997 | UNSPSC: 39121406 | GTIN: 00783585401997
Wiring Devices > Straight Blade Devices > Straight Blade Receptacles
Wiring Device-Kellems Straight Blade Receptacle, Duplex Fully Controlled Grounding Switched Wireless, 125 VAC, 15 A, 1/2 hp, 60 Hz Frequency, 2 Pole, 3 Wires, NEMA 5-15R NEMA Rating, Hospital Grade, 32 to 104 deg F, Screw Terminal, Nylon, Ivory
Features:
- The clear connect enabled wireless series is a wireless receiver that is controlled by the corresponding occupancy sensor
- Permanent NEC 406.3 (E) markings
- Receptacles with integral switching comply with supplement SA
Specs:
| Type | Duplex Fully Controlled Grounding Switched Wireless |
|---|---|
| Color | Ivory |
| Grade | Hospital |
| Material | Nylon |
| Voltage Rating | 125 VAC |
| Amperage Rating | 15 A |
| NEMA Rating | NEMA 5-15R |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Temperature Rating | 32 to 104 deg F |
| Number of Wires | 3 |
| Horsepower | 1/2 hp |
| Number of Poles | 2 |
| Terminal Type | Screw |
Packaging:
| Length | 4.7 in |
|---|---|
| Width | 2.2 in |
| Height | 1.9 in |
| 0.4 lb |
Certifications/Standards:
Federal Specification WC596G | cULus 498B | UL File No. E481574
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
HBL5362LC2I
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL5262RFC2I
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL5262LC1I
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL5262RFC1I
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL5362LC1I
| Brand | Grundfos |
| Model | 96081859 |
| Brand | TB Woods |
| Model | 4L650 |
| Brand | Magnetics |
| Model | MRN030X0300X050 |
| Brand | Kipp |
| Model | K0671.2500X40 |
| Brand | FAG Bearing |
| Model | 6206RSR |
| Brand | Dichtomatik |
| Model | 75086035 |
| Brand | Timken Drives |
| Model | 35935 |
| Brand | JW Winco |
| Model | 6T50A03K |
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/