We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBL6HG1520 20A SPD 6 OUTLET HG RECP 15 FOOT CORD
MODEL HBL6HG1520
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$290.67 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
White
Cord Length
15 ft
EU RoHS indicator
Contact Manufacturer
Number of outlets
6
Series
Healthcare
Type
Metallic
Hubbell Wiring Device-Kellems HBL6HG1520
UPC: 783585467856 | UNSPSC: 39121406 | GTIN: 00783585467856
Wiring Devices > Extension Cords & Outlet Strips > Surge Protected Outlet Strips
Wiring Device-Kellems SpikeShield Surge Protection Strip, 1-Phase Heavy Duty Standard, 125 VAC, 20 A, 6 Outlets, 15 ft Cord Length, 60 Hz Frequency, Threaded Mounting, Hospital Grade, Composite Housing Material, NEMA 5-20P Plug, NEMA 5-20R Receptacle, White, 14.42 in L x 2.22 in W x 1.7 in D Dimensions
Specs:
| Type | 1-Phase Heavy Duty Standard |
|---|---|
| Color | White |
| Grade | Hospital |
| Dimensions | 14.42 in L x 2.22 in W x 1.7 in D |
| Voltage Rating | 125 VAC |
| Amperage Rating | 20 A |
| Housing Material | Composite |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Cord Length | 15 ft |
| Plug Type | NEMA 5-20P |
| Number of Outlets | 6 |
| Receptacle Type | NEMA 5-20R |
| Mounting | Threaded |
Packaging:
- Length: 18.1 in
- Width: 6.4 in
- Height: 2.2 in
Certifications/Standards:
CSA Certified | cULus Listed | UL 1363 | UL 1449
SKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
HBL6HG620
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL6RPT620
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL6HG1520
| Brand | Timken |
| Model | QATP18A307ST |
| Brand | JET Tools |
| Model | JT9-SB-5MM |
| Brand | StrongHold |
| Model | 46-VBS-244 |
| Brand | SMC |
| Model | ISE20B-R-N01 |
SKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/